Psychológia farieb

Vplyv, aký majú farby na ľudskú psychiku, je až prekvapivo silný. Každý odtieň je trochu iný, rovnako ako ich vnímanie ľudským okom. Vlastnosti základných farieb môžete implementovať aj pri dizajnovaní vášho interiéru.

Žltá – veselá, teplá farba, môže však spôsobiť zvýšenú námahu a únavu očí. Z dlhodobého hľadiska reagujú negatívne na žltú najmä malé deti, preto sa neodporúča natierať izbičku pre najmenších práve na žlto.

Modrá – obľúbená farba hlavne u mužskej časti populácie. Vzbudzuje pokoj a vyrovnanosť, potláča chuť do jedla a pomerne často dominuje v kanceláriách – väčšina ľudí je produktívnejšia práve v kanceláriách ladených do modra. Modrá je neinvazívna.

Červená – evokuje silné, výrazné emócie a vzbudzuje apetít (mnohé reštaurácie či známe reťazce s rýchlym občerstvením majú červenú ako dominantnú farbu vo svojom názve alebo logu). Spája sa tiež s intenzívnou vášňou (napr. červené ruže ako tradičný symbol lásky). Podľa istých štúdií červená zhoršuje výkonnosť pri plnení úloh, pretože si ju spájame s nebezpečenstvom zlyhania.

Zelená – farba zdravia, pokoja, prírody, ale aj symbol financií. Tí, ktorí pracujú v obklopení zelenej, majú údajne menej problémov so žalúdkom. Zelená však dlho bola aj symbolom plodnosti.

Fialová – hovorí sa jej aj farba kráľov, pretože mnohí nosili či nosia róby, kde dominuje ružová. Okrem toho symbolizuje úspech, zdravie a múdrosť. V interiéri však pôsobí pomerne ťažkým dojmom.

Ružová – farba romantikov a lásky s upokojujúcou silou. V amerických väzniciach sa používa na upokojenie väzňov.

Biela – symbol čistoty, nevinnosti a empatie. V interiéri vzbudzuje pocit priestrannosti.

Hnedá – typická zemitá farba, evokujúca spoľahlivosť a praktičnosť. Rozhodne nepatrí medzi dynamické farby a hodí sa skôr do interiéru s dostatkom prirodzeného svetla, ktoré s hnedou vytvára pekný tmavo-svetlý kontrast.

Oranžová – ďalší zástupca „teplých“ farieb. Vzrušenie, entuziazmus, ale tiež opatrnosť – to sú pocity, ktoré oranžová môže vyvolávať. Aj preto sa často používa ako farba výstražných znamení.

Čierna – starí Egypťania verili, že čierna symbolizuje život a znovuzrodenie. Moderná spoločnosť si však túto farbu skôr spája s opačnými pocitmi – zlom, smrťou a smútkom. Ak sa ale čierna vhodne skombinuje s bielou, zlatou či striebornou, navodí pocit skutočného luxusu.

Voľný preklad z: http://nowsourcing.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/louisville-painter.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..