Lekcie, ktoré vám dá len záhrada

Tráviť voľný čas na záhradke je pre mnohých z nás vysnívaným momentom. Niet sa čomu čudovať, v obklopení života, zelene a tvorivej práce pookreje každá ľudská bytosť. Zostavili sme pre vás tento článok, ktorý, ako veríme, vás donúti zamyslieť sa nad osobitosťou pobytu na záhradke a v prírode ako takej.

Dokážete akceptovať zlyhanie

Na záhrade nemôžete zlyhať. Jednoducho nemôžete. Rovnako ako v písaní, kde tá skutočná kreativita prichádza pri editácii textu, prípadne v manželstve, kde hlboká láska prichádza s nesebeckosťou a odpustením, aj ozajstné záhradníctvo prichádza až časom. Naša kultúra nás učí pozerať na chyby ako na krok späť, osobné zlyhanie jednotlivca. Pritom zlyhania sú najväčšou vzdelávacou skúsenosťou. Klesáme preto, aby sme mohli znovu povstať.

Rastliny umierajú a vytvárajú priestor pre nové rastliny

Ak sa o nejakú rastlinku staráte, pipláte ju od semienka až po dospelú plodinu, môže vás jej náhla strata raniť podobne, ako keď navždy odíde obľúbený domáci miláčik. Ale načo plakať nad rozliatym mliekom, keď sa to dá aj inak. Úhyn rastliny sa dá vnímať ako moment, kedy vám v záhrade vznikol nový priestor. Nová príležitosť v záhrade je ako nová láska. Takže čo v prípade, že vám v záhrade vzniklo nečakané voľné miesto, robiť? Experimentujte, saďte a nedovoľte burine, aby zabrala nové miesto.

Pochopenie pochádza z čítania a načúvania

Neexistuje žiadna náhrada za učenie sa priamo v teréne – pôda, svetlo, drenáž aj mikroklíma sú unikátne. Vašej záhrade sa naučíte rozumieť až časom a čerešničkou na torte bude ten pocit pohody a fakt, že veci sa dajú meniť bez odpojenia sa od prírody.

Hoci je vlastná skúsenosť najlepšou lekciou, veľa podnetných vecí zistíte aj z kníh, blogov, prednášok o záhradníctve a podobne. Ak máte po ruke skúseného mentora, záhradkára, nebojte sa ho popýtať o radu. Nevedomosť nie je hriech, ale príležitosť na rast.

Záhrada vás donúti zaujímať sa o život

Doba plná technického pokroku nás paradoxne čoraz viac privádza k pochopeniu interakcie s prírodou. Deje sa tak pri každom výlete, sedení v parku či hladení zvieraťa. Všetko v prírode má svoj dôvod, rovnako ako fakt, že sme jej súčasťou. Zaujímajte sa o vzťahy v prírode, vytvárajte záhrady plné farieb a rastlín, ktoré prilákajú zaujímavý a užitočný hmyz, pohrúžte sa do umenia kultivácie záhrad a isto si ho zamilujete. So všetkými pre aj proti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..