Ako sa starať o žalúzie?

Vonkajšie žalúzie

Žalúzie nám odvádzajú dobré služby – v lete tieňa a v zime pomáhajú udržiavať teplo domácnosti. Mali by sme sa teda o ne patrične postarať, aby vydržali čo najdlhšie. Ako na to?

Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie

Na mokro či na sucho?

Žalúzie bývajú veľakrát znečistené prachom. Ten je najlepšie zotrieť suchou handričkou, pretože voda by s prachom mohla vytvoriť mazľavú hmotu. Dobrou možnosťou je použiť špeciálny sprej proti prachu na žalúzie, ktorý účinkuje po nanesení na handričku. Ak je na žalúziách mastnota, pomôže klasika – jar rozrobená vo vode.

Horizontálne žalúzie a ich čistenie

Čistenie tohto typu žalúzií vybavíte rýchlo a jednoducho pomocou špeciálnej prachovky na žalúzie, prípadne handričky (ako alternatívu môžete použiť aj starú ponožku či rukavicu). Treba ňou prejsť po každej lamele zvlášť, od hore až dolu.

Rýchlejší spôsob predstavuje utieranie zavretých žalúzií – zatvorte ich konvexnou stranou von, pretrite a potom ich otočte konkávnou stranou von a taktiež pretrite.

Vertikálne žalúzie a ich čistenie

Tento typ žalúzií je typický najmä pre modernejšie zariadené domácnosti a môže byť vyrobený z plastu alebo textílií. Na očistenie plastových bude stačiť handrička, prachovka na žalúzie alebo vysávač. Textilným prospeje jemné pranie v rukách s troškou neagresívneho pracieho prášku. Lamely treba v kúpeli jemne vyčistiť, následne vysprchovať a nechať poriadne vyschnúť.

Čistenie drevených vonkajších žalúzií

Ak potrebujete vyčistiť vonkajšie žalúzie či rolety z dreva, postupujte nasledovne: najskôr nasucho zotrite čo najväčšie množstvo prachu a nečistôt. Zvyšok špiny potom vysajte vysávačom s kefou na konci. Na záver môžete žalúzie ešte pretrieť handrou, ideálne z mikrovlákna, a žalúzie ošetriť príslušným prípravkom. Vonkajšie žalúzie by ste mali umývať minimálne 2krát ročne, najmä ku koncu leta a po zime.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..