Pozor na plesne!

Najmä v období zimy sú domácnosti náchylné na plesne. Ako predísť tomu nebezpečenstvu? Ako sa tohto nebezpečenstva zbaviť?

shutterstock_170626331

Vetrajte správne

Ak chcete predísť tvoreniu plesní, dbajte na to, aby ste správne vetrali. Čo si ale predstaviť pod správnym vetraním? Pod správnym vetraním si môžete predstaviť nárazové vetranie. Je dobré radšej vetrať viackrát a krátko ako dlho a málo. vetrajte po spánku, po sprchovaní alebo aj po varení.

Ak chcete predísť plesniam v miestnostiach, ktoré nevyužívate, je dobré ich ľahko prekurovať. Bez prekurovania by sa v miestnosti mohla začať tvoriť pleseň.  Odporúča sa vetrať primerane tak 3 – 5 minút. Postačí to.

Pravidelné kontrolovanie vlhkosti

Skúste si pravidelne kontrolovať stav vlhkosti. Pri varení alebo napríklad kúpaní vlhkosť výrazne klesá. Je dôležité teplotu a vlhkosť dostatočne regulovať. Tým zabránite tvorbe nepríjemných plesní. Je všeobecné známe, že vlhkosť v obývacích miestnostiach by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60%. Ak je vlhkosť väčšia ako 60%, začína sa vytvárať pleseň. Dávajte si na toto pozor.

Ak ešte nemáte vo svojej domácnosti vlhkomer, tak nastal čas, keď by ste si h mali zaobstarať. Upozorní vás na aktuálnu vlhkosť, vďaka ktorým zavediete potrebné opatrenia, aby ste sa jej zbavili alebo jej predišli.

Nábytok nedávajte k stenám

Ak chcete zabrániť plesniam, je dôležité myslieť na to, aby ste nábytok nedávali príliš k stenám. Skrine a ostatný nábytok postavte aspoň 10 cm od steny. Ak chce domácnosť bojovať s plesňou, potrebuje, aby bola dostatočná cirkulácia vzduchu za nábytkom. Ak práve zariaďujete, voľte si nábytok na nožičkách. Takýto nábytok dokáže zabezpečiť cirkuláciu vzduchu a zabráni tvorbe plesní.

Čo robiť, keď sa pleseň už objavila?

Ak sa pleseň už objavila, skúste si zohnať prostriedok proti plesniam. Nájdete ho v každej dobrej drogérii. Na škodu nebude ani kúpa nasávačov vlhkosti. Rozmiestnite ich k postihnutým miestam a pozorujte. Uvidíte, či sa časom čosi zmení. Ak nie, hľadajte pomoc. Odporúčame vám v obývacích priestoroch nedávať moc kvetou. Táto krásna dekorácia vám môže privolať pleseň.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..