Ako zariadiť podkrovné priestory

Pri bývaní sa zíde každý centimeter štvorcový priestoru. O mieste v podkroví nehovoriac. Ako ho však zariadiť čo najúčelnejšie a najlepšie? Skúste sa inšpirovať nasledujúcim článkom.

Podkrovné priestory majú svoju neopakovateľnú atmosféru. Vďaka šikmým stenám je však zariaďovanie podkrovia o niečo náročnejšie v porovnaní s klasickými miestnosťami. V tomto prípade je napríklad taký rozmer plochy pôdorysu len informačným údajom, o ktorý sa príliš oprieť nedá. Reálna využiteľného priestoru je vďaka šikminám menej, no aj s ním sa dá pracovať tak, aby v podkroví nevznikali hluché miesta.

Ako s nábytkom

Obložiť podkrovné steny podľa ľubovôle nábytkom nie je také jednoduché. Pod šikmé miesta odporúčame umiestniť úložné boxy alebo menšie skrinky, ideálne vstavané. Keďže je každé podkrovie charakteristické, pravdepodobne sa nevyhnete kúpe nábytku na mieru. Možno si zaň priplatíte, no na druhej strane budete mať vyriešené starosti so zariadením na niekoľko rokov dopredu. Nech už ale zvolíte akúkoľvek variantu, nábytkom v podkroví radšej šetrite. Umiestňujte tam len naozaj potrebné kusy, ktoré plne využijete. Priestoru v podkroví nikdy nie je nazvyš a ďalšie kusy nábytku by ho len viac zmenšovali.

Ako so svetlom

Presvetlenie priestoru je ďalšia vec, ktorú v podkroví budete riešiť. Aj kvôli výhľadom je fajn, ak sa doň dostáva čo najviac prirodzené svetla zvonku, cez strešné okná. Tie sú nakoniec najčastejšou voľbou v podkrovných priestoroch. Pri oknách sa snažte zabezpečiť, aby neboli príliš vysoko. Inak by ste sa mohli cítiť nie ako v príjemnom podkroví, ale ako v tmavej pivnici. Spodný parapet okna by preto mal byť nanajvýš vo výška zhruba 1 meter.

Ako podkrovie využiť

Do podkrovia je ideálne umiestniť pracovňu alebo oddychovú miestnosť. Mnohí túto časť domu ale využívajú aj ako sušiareň prádla. Najmä v podkrovných bytoch sa však môžeme stretnúť aj s pomerne netradičnými riešeniami. Ak teda v podkroví plánujete napríklad kuchyňu, tak kuchynskú linku sa snažte smerovať ku kolmým stenám. Zabezpečíte si tak jej lepšiu obslužnosť. V prípade obývačky v podkroví sa určite vyhnite masívnym obývacím stenám, prípadne obrazovým dekoráciám. Priestor by s nimi pôsobil zbytočne ťažko a preplnene. Keď chcete podkrovnú miestnosť osviežiť, použite radšej zaujímavú stierku, náter alebo trebárs nálepky na stenu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..