Pri rekonštrukcii bytu myslite aj na zvukovú izoláciu

Tak a je to! Kúpili ste si vlastný byt a teraz vás čaká jeho kompletná rekonštrukcia, aby ste ho prerobili „na svoj obraz“. Určite už máte množstvo nápadov, čo sa týka dizajnu jednotlivých miestností. Nezabúdajte však aj na funkčné súčasti vášho bytu. Konkrétne máme na mysli tie, čo súvisia s hlukom.

Aby vám hluční susedia neznižovali komfort bývania

Jednou z potenciálnych veľkých nevýhod bývania v paneláku je, že vždy je tu prítomné riziko hlučných susedov. Aj ak sú tí vaši aktuálni naozaj „ukážkoví“, nikdy nemáte istotu, že sa neodsťahujú a namiesto nich neprídu absolútne netolerantní ľudia, ktorí budú robiť hluk a nebudú brať ohľad na nikoho ďalšieho.

A čo takto sa proti takýmto situáciám „poistiť“? Nemyslíme tak, že kúpite aj byt, s ktorým zdieľate spoločné steny. Pred takýmto potenciálnym problém vás ochráni účinné odhlučnenie steny v panelovom dome.

Ako však nájsť vhodné odhlučnenie práve pre váš byt? Jednoznačne sa obráťte na odborníkov! Efektívne odhlučniť miestnosť môže byť totiž zložitejšie ako si myslíte! Pri navrhovaní izolačnej konštrukcie je totiž dôležitý nielen celkový „výkon“ odhlučnenia, ale aj hrúbka konštrukcie, aby izolačná konštrukcia neubrala príliš veľa z plochy miestnosti. Namiesto experimentovania si tak nechajte odhlučnenie steny profesionálne navrhnúť. Získate tak istotu, že budete mať konštrukciu s najlepším pomerom medzi účinnosťou a hrúbkou.

Myslite aj vy na ostatných

Pri rekonštrukcii bytu však treba byť empatický a myslieť aj na (zvukový) komfort vašich susedov. Čo pre nich môžete v tomto smere urobiť? Najvýraznejšie môžete pomôcť susedským vzťahom so susedmi pod vami (ak takých máte).

Ako? Tak, že pri riešení podlahy nezabudnete na kvalitnú kročajovú izoláciu. Čo sa týka hluku medzi poschodiami, je to práve kročajový hluk (a teda hluk od kráčania, dupotu, posúvania stoličiek atď.), ktorý je častou prekážkou k dobrým susedským vzťahom. A ten sa dá zredukovať jedine kročajovou izoláciou na strane „pôvodcu“ hluku.

Zdroj obrázka:

Autor: nicoletaionescu / Stock.adobe.com