Čo je dobré vedieť o roztočoch a tepovaní

Patria k pilierom vybavenia mnohých domácností, no zároveň sú veľkými lapačmi prachu a nečistôt. Reč je o sedačkách a kobercoch, o ktoré sa treba starať aj inak ako len vysávaním. Inak totiž hrozí premnoženie roztočov, s ktorými vydržať pod jednou strechou nie je veru žiadna sranda.

Roztoče sú mimoriadne plodné a životaschopné stvorenia. Veď už dva gramy prachu môžu obsahovať až 30 000 jedincov roztočov! A jedna samička roztoča dokáže za svoj životný cyklus naklásť až 100 vajíčok. Roztočom sa darí hlavne v tmavom a vlhkom prostredí, pri teplote zhruba 20 – 25 °C. Ruku na srdce, kto by vo svojom interiéri nedokázal identifikovať minimálne jedno miesto ako potenciálny raj pre roztoče?

Najjemnejší prach predstavuje najväčšie riziko

Hoci ich voľným okom nevidíme, prítomnosť roztočov môžeme čoskoro pocítiť na zdraví. Najmä alergici na prach majú problém, pretože ich telo negatívne reaguje práve na roztoče a zvyšky ich tiel a výlučkov. Najväčšmi rizikový je pritom ten najjemnejší „prášok“, ktorý v ovzduší ostáva dávno po tom, ako sa hrubšie zrnká prachu usadia na nábytku. Človek ho môže ľahko v dýchnuť a s ním aj celé kolónie alergénov. A roztočov. Realizovať pravidelné hĺbkové tepovanie je dôležité, odporúčame ho riešiť minimálne raz ročne. Ideálne ale viackrát, určite však počas jari a jesene, kedy je peľu a rôznych alergénov vo vzduchu najviac.

Ako sa roztočov zbaviť?

Na roztoče pôsobí zničujúco teplota pod bodom mrazu a, naopak, teploty nad 60 °C. Nie vždy je ale možné nechať koberce či sedačky vymrznúť, o vypraní nehovoriac. Jedným z najúčinnejších prostriedkov ako na roztoče je preto hĺbkové tepovanie. Tkanina sa ním vyčistí do hĺbky a zbaví sa živých aj mŕtvych roztočov a ich odumretých častí. Čistenie pôsobí zničujúco na roztoče, no kobercom vracia ich pôvodnú „zašlú slávu a lesk“ a navyše predlžuje ich životnosť.

Tepovanie

V dobe pokročilého outsourcingu patrí aj tepovanie k službám, ktoré za vás spravia profesionáli. Zákazníci z Liptova a okolia môžu kliknúť na Tepovanieliptov.sk a objednať si čistenie čalúneného aj koženého nábytku či dezinfekciu ozónom.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..