Čo je dobré vedieť o kožených sedačkách? III. časť

V tretej, záverečnej časti miniseriálu o kožených sedačkách sa dozviete ako sa pýtať a na čo sa zamerať priamo pri výbere a kúpe koženej sedačky. Oboznámte sa aj s našimi dvomi predchádzajúcimi článkami a budete mať dostatok informácií, ktoré vám pomôžu vybrať sedačku podľa vašich predstáv a očakávaní.

Rozdiel v materiáloch

Nie je koža ako koža. Niektoré sú kvalitnejšie (anilínová, semianilínová), iné úpravou niečo zo svojich vlastností stratili. Lacnejšie varianty sa možno ľahšie udržiavajú, je to však na úkor komfortu a pocitu z posedenia. O materiáloch sme písali v druhom článku nášho seriálu – určite si ho prečítajte.

Druh použitej kože

Sedačky, celé potiahnuté jedným druhom (kvalitnej) kože, patria k najdrahším. Na trhu sú však aj sedačky s kombinovanými druhmi koží – na sedacej časti býva spravidla semianilínová koža, zboku a zozadu však koženka alebo štiepenka. Rozdiel poznáte po hmate a spoľahlivo za pár rokov, kedy bude badateľný rozdiel vo farbe medzi jednotlivými časťami sedačky (koža získa peknú patinu, koženka či štiepenka budú farebne stále, no môžu popraskať).

Kvalita vypracovania kože

Odhalíte ju už na dotyk. Ak je koža suchšia, drsnejšia a tvrdšia, pôjde zrejme o menej kvalitný materiál. Porovnávajte kožu na vzorkách. Vezmite do ruky viacero vzoriek a doslova si ich ohmatajte. Kvalitná koža je poddajnejšia a ak ju stlačíte a pustíte, nemali by na nej ostať vrásky.

Kvalita šitia

Kvalitu šitia sa oplatí skontrolovať na celej sedačke, najmä však na miestach, ktoré budú najviac namáhané. Remeselne dobre prevedené šitie veľa napovie o úrovni spracovania a výroby celej sedačky. Jedným zo znakov, že sa jedná o veľmi kvalitnú sedačku, môže byť aj dvojité šitie a ozdobné štepovanie. Švy by nemali byť príliš zarezané do povrchu, ak ale spozorujete malé rozdiely v šití, nemusíte sa obávať – pri ručnej výrobe sú malé odchýlky prípustné.

Cena = kvalita

Pri kožených sedačkách platí jasná priama úmera – s rastúcou kvalitou stúpa aj cena. Tá sa odvíja od mnohých faktorov ako veľkosť sedačky, jedinečnosť dizajnu, ale aj od použitých materiálov na výrobu jej kostry a „vnútorností“ (peny, pružiny a pod.). Z viac ako tretiny však cenu sedačky tvorí poťah. Potlačiť cenu nadol sa tak dá jedine tým, že výrobca zľaví na kvalite niektorého z použitých materiálov.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..