Ako na čistenie práčky?

Prať v potoku je dnes už takmer nemysliteľná záležitosť. Veď predsa žijeme v dobe automatickej, kde aj pranie už je záležitosťou techniky. Práčky náš život skutočne uľahčujú a dobre sa starajú o čisté prádlo. Ako sa však treba starať o ne?

Nakoľko pranie je procesom, ktorý sa nezaobíde bez chemických prostriedkov a vody, je čistenie práčky naozaj nevyhnutnosťou. Pretože kombinácia vlhkosti a chémie by mohla na útroby automatickej práčky pôsobiť zničujúco. Úplným základom je po každom praní nechať práčku, respektíve vlhkosť z bubna, odvetrať. Zamedzíte tak vzniku plesní. Čo robiť ďalej?

Tesnenia a dávkovač

Z práčky, ktorá je v dobrom stave, nič nevyteká. Je tomu tak aj vďaka tesneniam, ktoré udržujú vodu vo vnútri bubna. Ak chcete, aby ostali v zodpovedajúcom stave čo najdlhšie, je potrebné venovať im pozornosť po každom praní. Nie sú to hory – doly. Stačí handrička, suchá alebo jemne navlhčená, ktorou tesnenie pretriete. Hotovo. Handrička s vodou sa ako čistidlo dá použiť aj v ďalšom prípade. Konkrétne pri údržbe dávkovacej nádoby, kde sa môže usadzovať prací prášok, ale aj iné nečistoty. V tomto prípade však údržbu netreba veľmi preháňať, pokojne stačí vytrieť nádobu raz v priebehu niekoľkých týždňov.

Filtre

Filter zachytáva nečistoty, čím pomáha udržovať čistotu. Ak filter čistí, kto čistí filter? No predsa vy. Čistenie filtrov v práčke závisí od konkrétne typu a modelu práčky, no každopádne by sa malo vykonávať v pravidelných intervaloch, aspoň raz za mesiac či dva. Nezanedbávajte ho, pretože zanesený filter neplní riadne svoju funkciu a môže tak vzniknúť reťazová reakcia, ktorá končí poruchou a zavolaním opravára.

Bubon

Bubon v práčke je náchylný na usadzovanie vodného kameňa. Možno aj vám už niekto odporučil použiť naň ocot. Tento postup veľmi neodporúčame, ocot je pomerne agresívny (čo by samo o sebe nebolo zlé) a mohol by poškodiť gumové tesnenia. Jeho použitím by ste teda de facto nič nezískali. Oveľa lepším riešením je použitie špeciálneho čistidla na práčky (kúpite v drogérii), prípadne vyvarenie práčky (stačí raz za dva, tri mesiace). V prvom prípade sa tak zbavíte vodného kameňa, v druhom aj baktérií.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..