Žumpa ako riešenie objektov bez kanalizácie

Betónová žumpa

Slovo žumpa sa často používa ako hanlivý výraz, pritom v mnohých prípadoch môže byť práve žumpa tým najlepším riešením ako von z poriadnej kaše. V akých prípadoch je dobré riešiť osadenie žumpy k nehnuteľnosti?

Betónová žumpa
Betónová žumpa

Aj keď kanalizácia už nepatrí k divom sveta ani na Slovensku, stále sa aj v našej krajine nachádza dosť oblastí, kde nie je zavedená. Hovoríme samozrejme o obývaných miestach s nehnuteľnosťami, majitelia ktorých riešia, okrem iných, problém „kam s odpadovou vodou, keď nemáme prístup k verejnej kanalizácii?“

Celkom jednoduchá administratíva

V takýchto prípadoch sa už mnohým osvedčila návšteva webu Jimko.sk a inštalácia žumpy. Hovoríme najmä o majiteľoch rekreačných zariadení, chát či víkendových domčekov, ktoré sú obývané sporadicky (a ak trvalo, tak malým počtom osôb). Jej osadenie stačí nahlásiť danému obecnému a stavebnému úradu ako drobnú stavbu a máte vystarané.

Čo je o žumpách dobré vedieť

Žumpa slúži na zadržiavanie splaškových vôd. Na rozdiel od septikov v žumpách nedochádza k prečisťovaniu a je teda zakázané odpadovú vodu zo žumpy voľne vypúšťať. Naopak, mala by sa vyvážať fekálnym vozom na príslušné miesta, čističky odpadových vôd. Ďalším pravidlom, ktoré by sa v súvislosti s umiestnením žúmp malo dodržiavať, je primerané osadenie – nie príliš blízko domu a zároveň tak, aby k žumpe mal dobrý prístup fekálny voz.

TIP: Požičovňa stavebných strojov

Ako zistiť potrebný objem

Čo sa materiálu týka, máte najčastejšie na výber z dvoch možností: je to buď plastová, alebo betónová žumpa. Tak či onak, malo by ísť najmä o certifikované a vodotesné zariadenie, schopné pojať dostatočné množstvo splaškových vôd. Potrebný objem žumpy nie je náročné vypočítať; stačí si uvedomiť, že denná spotreba vody v domácnosti je 70-140 litrov na osobu a deň. Túto hodnotu si už ľahko vynásobíte počtom ľudí a dní, počas ktorých by sa mala žumpa využívať. Na základe údaju o pravdepodobnom čase, za ktorý sa žumpa naplní, si dokážete vytvoriť lepší obraz o frekvencii jej vyvážania.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..