Zoznámte sa s hygge

Vonku sa ženia všetci čerti a vy si doma popíjate horúcu čokoládu, ste zatočení v deke, prosto máte domácu pohodu. Domácu pohodu a hygge. Jedná sa o relatívne nový trend, respektíve pomenovanie stavu mysle a domácnosti.

Hygge je škandinávskou odpoveďou na dnešnú uponáhľanú dobu plnú falošných hodnôt a skreslených úspechov. Jeho cieľom je hľadať v obyčajnom živote a jeho prežívaní hlbší zmysel, spokojnosť v maličkostiach, prosto prežívanie sveta iným ako materiálnym spôsobom.

Hygge má mnoho znakov, no predovšetkým popisuje spôsoby trávenia voľného času – s rodinou, blízkymi, pri dobrom jedle a v dobrej nálade, prípadne pri nejakej tej hand-made činnosti. O čom ešte hygge je?

Jednoduchosť

Ak žijete podľa hygge, žijete jednoducho. Nie úplne skromne, ale jednoducho. Zbytočne zložité veci človeka zaťažujú, spomaľujú a oberajú o čas. Preto sa vyznávači hygge sústreďujú na podstatu a zbytočné prikrášľovanie ide bokom. Napríklad aj pri varení, kde prím hrajú jednoduché pokrmy a čo najprirodzenejšie chute.

Prirodzené svetlo

Ak sa dá, žiarovky ostávajú vypnuté a všetko je len na prirodzenom svetle. Len máločo zahreje na duši a tele viac ako oheň v krbe. A nie len atmosféru, ale aj teplo a zvláštny pokoj dodajú interiéru sviečky a ich mihotavé plamienky. Najlepšie sviečky z včelieho vosku a určite nie vonné sviečky.

Interiér v štýle exteriéru

Hygge sa bez súžitia s prírodou nezaobíde, preto prírodné prvky prenikajú všade, aj do interiéru. Všetky naturálne momenty tu majú miesto – kameň vo forme obkladu na steny, drevený nábytok, podlahy či masívne stoly, samozrejmosťou by malo byť veľa flóry a pri krbe naukladané drevo pripravené na použitie.

Prežívanie momentu

Hoci je hygge v prvom rade o prirodzenom súžití s prírodou a ľuďmi, je aj o jednote, ktorú môžete dosiahnuť aj osamote. Čaro momentu si vychutnajte bez modernej techniky. Naopak, objavte čaro kníh, ktoré nevymizlo ani s rozšírením mobilných zariadení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..