Závesy alebo záclony: večná dilema

Závesy i záclony sú súčasťou bytového i hotelového textilu. Neslúžia len ako doplnky. Majú praktickú i estetickú funkciu, preto sú veľmi obľúbené. Skrášľujú priestory obytných izieb a tienia prenikavým slnečným lúčom. Vďaka nim sa dokáže teplota v miestnosti znížiť o niekoľko stupňov, čo oceníte najmä počas horúcich letných dní. Nájdeme ich najmä v interiéri, ale výnimkou nie je ani exteriér.

Záclony

Patria medzi textilné dekorácie, ktoré majú za sebou dlhú tradíciu. Väčšinou si ich spájame s malebnými kuchynkami, kde dotvárajú romantické prostredie. Sú šité z jemných, prírodných látok a väčšinou ich dotvára čipka, alebo iný ornament. Sú spravidla kratšie a ľahšie ako závesy. Vyrábajú sa v jemných, farebných tónoch.  Najčastejšie ich nájdeme na kuchynských oknách. Toto umiestnenie je pre nich ideálne z viacerých dôvodov. Pri množstve kuchynských výparov a častých zmenách teplôt, je dôležité, aby bola látka priedušná a nenasiakne tak ľahko vlhkosťou, čo záclony spĺňajú. Slúžia najmä ako dekoratívny prvok, prakticky je ich tieniaca funkcia takmer zanedbateľná.

Záclony nie sú len jednotvárne kusy látky. Majú rôzne tvary i farebné prevedenia. Pokiaľ sa rozhodnete pre záclony, určite budete mať z čoho vyberať. Môžete sa rozhodnúť  pre klasické rovné záclony, alebo záclony vykrojené do oblúkového tvaru.  Farbám sa  medze nekladú. Vo väčšine však prevažujú svetlé, pieskové tóny, ktoré ladia s ostatnými dekoráciami.

Závesy

V posledných rokoch sú závesy veľmi obľúbené. Pekne ukážu na veľkých oknách i balkónových dverách. Skrývajú v sebe istú eleganciu a priestor tým obohacujú o prvok luxusu. Na rozdiel o klasických záclon sú zaujímavejšie. Najčastejšie sa vyrábajú vo variantoch, kedy látka siaha po zem, ale sú samozrejme i v kratších rozmeroch. Umiestňujú sa najčastejšie do izieb, spálni, obývačiek.  Sú i dekoračným prvkom, rovnako ako záclony. Okrem estetického účelu majú tiež praktickú funkciu tienenia, ktorá je v prípade závesov oveľa efektívnejšia. Vo veľkej miere závisí od materiálu a farby látky, koľko svetla bude záves prepúšťať, no napriek tomu sa zvyknú využívať ako náhrada žalúzií.

Farebné prevedenie závesov je naozaj rozmanité. Môžete sa rozhodnúť pre akúkoľvek farbu a vzory. Dôležité je však neuletieť príliš a zladiť závesy s dekoráciami alebo s nábytkom, aby v priestore príliš nevyčnievali. Nejde o to, aby neboli povšimnuté, skôr o fakt, že musia vytvárať súlad.

Závesy súčasťou kuchýň

Možno pri zariaďovaní kuchyne práve uvažujete o tom, že by ste predsa siahli po závesoch na vaše okná. Áno, ešte stále je viac v popredí vešať do kuchyne záclony, no neznamená to, že sa musíte pridržiavať tohto zaužívaného pravidla. Ako to však spraviť vkusne?

V moderne zariadených kuchyniach sa budú vynímať naozaj jedinečne. Dôležité je však zaobstarať si do kuchyne kratšie závesy, ktoré nebudú v priestore príliš na obtiaž. Musíte myslieť aj na to, aby nebola látka príliš tmavá. Kuchyňa si vyžaduje dostatok slnečného svetla, ktoré len z časti nahradíte umelým. Preto je vhodné vybrať si bledé farby a jemnejší materiál. Spoločnosť Bajex s.r.o. ponúka široký výber záclon a závesov.

Upevnenie závesov a záclon

Zachytenie závesov či záclon si vyžaduje závesný systém. Ide o mechanizmus, na ktorom sú uchytené záclony, závesy a iné. Investícia do dobrého závesného systému sa vám určite oplatí, pretože vám uľahčí prácu pri vešaní, tiež zvešiavaní okenných dekorácií. Na výber máme z drahších i lacnejších variantov. Medzi tie lacnejšie patria napr. plastové koľajnice. Ďalšími variantmi sú kovové tyče, drevené alebo hliníkové koľajnice. Pri výbere musíte zvážiť rozmer okna (dĺžku), samotný dizajn interiéru (ide nám o zladenie), množstvo okien a v neposlednom rade nezabúdajme ani na rozpočet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..