Vývoj nafukovacieho nábytku – od bojiska až do luxusného kempu

Občas potrebujete dodatočnú posteľ alebo kreslo, ktoré by ste mohli ponúknuť hosťom. Nafukovacie postele alebo iný nafukovací nábytok často čaká na svoju príležitosť v skrini a svoju príležitosť. Nebolo to tak vždy a jeho história je relatívne moderná.

Nafukovacie objekty sa začali využívať až v 20. storočí na bojiskách druhej svetovej vojny na zmätenie nepriateľa v 40-tych rokoch. V rovnakom čase začal nafukovacie konštrukcie využívať na zakrývanie vojenských a neskôr rekreačných objektov (tenisové kurty, bazény) aj inžinier Walter Bird. Od 60-tych rokov predstavovali nafukovacie kreslá, gauče a iný nábytok dizajnovú avantgardu. V 90-tych rokoch sa stali trendom, avšak ten netrval príliš dlho.

Nafukovací nábytok však nezmizol. Naopak, v súčasnosti zažíva rast popularity. Ako tento nábytok vyzerá dnes?

Nafukovací nábytok môže byť aj kvalitný 

Nafukovací nábytok už dávno nemusí byť iba výstredným dizajnérskym kúskom ani lacným kusom farebného plastu z trhu. Výrobcovia dbajú na odolné výrobky a preto sa kvalita spracovania posunula smerom k odolnosti a elegancii.

Nafukovacie postele majú príjemný povrch, kreslá sú pohodlné a stabilné. Samozrejme, to nezabraňuje niektorým firmám ponúkať luxusný nafukovací gauč pre 30 ľudí za tisíce amerických dolárov alebo gauče, ktoré sú na prvý pohľad rovnaké, ako luxusné kožené.

V drvivej väčšine prípadov sa však úžitková hodnota nafukovacieho nábytku zvyšuje. Bežným doplnkom sú aj elektrické nafukovacie pumpy, ktoré ušetria veľa času.

Všestrannosť pri návšteve aj pri “glampingu” 

Nafukovací nábytok býva aj súčasťou pobytu v prírode. Na rybačke či pri kempovaní človek často ocení trochu pohodlia. A práve v súčasnosti je k dispozícii viac nafukovacieho pohodlia, než kedykoľvek.

Možno ste zachytili termín “glamping”, ktorý označuje stanovanie na vyššej úrovni s maximálnym pohodlím. Termín vznikol spojením slov “kemping” a “glamour” (v angličtine “krása” alebo “pôvab”). Predstavte si výlet do prírody, kde sa s rodinou vo veľkom stane môžete cítiť ako v obývačke – vrátane rohového gauča a sedenia pre deti. Stačí si ju nafúknuť. Luxusný stan by mal však obsahovať aj dobrý glampingový nábytok. Napríklad nafukovací gauč pre viac osôb, ktorý sa dá rozložiť na posteľ pre dve osoby. Alebo všestranný nábytok pre použitie v stane alebo pod holým nebom.

Menší strach z ostrých hrán

Najväčšou slabinou nafukovacích postelí či kresiel je ich náchylnosť na poškodenie. Jeden hrot mohol celý predmet zničiť. Kvalita spracovania však pokročila smerom k vyššej odolnosti. Zatúlaný ostrý kamienok už nie je takou hrozbou, keďže materiály vydržia viac tlaku. Najčastejšie je spodná časť nábytku vyrobená z hrubšej vrstvy vinylu (PVC).

Nafukovací nábytok taktiež býva všestranne použiteľný, keďže je ošetrený proti priamemu slnečnému žiareniu a niektoré modely sú aj vodeodolné. Pochopiteľne, dbá sa aj na ekologické získavanie materiálov a bezpečnosť – napríklad bez použitia škodlivých ftalátov. 

Tento druh nábytku stále často slúži ako“doplnok” k bežnému nábytku, napr. lôžko pre hostí, ktorých nemáte kam uložiť. Jeho kvalita sa však posúva tak, že dokáže mnohé tieto kúsky spoľahlivo nahradiť. Začalo to falošnými tankami v boji, pokračovalo ako módny výstrelok a dnes, o pár desaťročí neskôr, sa už konajú záhradné párty s luxusnými gaučami a nafukovacími kreslami. A vyzerá to tak, že ešte pekných pár rokov si nafukovací nábytok bude držať svoju popularitu.