Údržba a čistenie silikónovej omietky na rodinnom dome

Silikónová omietka je moderný a odolný materiál, ktorý sa často používa na fasády rodinných domov a stáva sa tak čoraz obľúbenejšou voľbou. Aby si však takáto fasáda dlhodobo udržala svoj pôvodný vzhľad a kvalitu, je nevyhnutné venovať jej pravidelnú starostlivosť. Pozrime sa teda bližšie na správnu údržbu a čistenie silikónovej omietky.

Prečo silikónové fasády hlásia úspech?

Silikónové fasády vynikajú hlavne svojou výnimočnou odolnosťou voči rôznym vnútorným i vonkajším vplyvom. Základom ich odolnosti sú živice a syntetické polyméry, ktoré im umožňujú odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam, vlhkosti a dokonca aj mechanickým poškodeniam. Výnimočná odolnosť silikónových fasád znamená aj dlhú životnosť, až do 25 rokov. To ale samozrejme platí iba v prípade, ak je fasáda správne a pravidelne udržiavaná, čo zahŕňa predovšetkým odborné čistenie silikónovej omietky.

Prečo je pravidelné čistenie silikónovej omietky také dôležité?

Ak je čistenie silikónovej omietky dlhodobo zanedbávané, môže dôjsť k jej rýchlemu opotrebovaniu. V takom prípade môžu na fasáde vznikať praskliny, omietka môže začať opadávať alebo sa akokoľvek inak poškodiť. A hoci silikónové fasády ponúkajú mnoho výhod, treba si byť vedomý aj niektorých nevýhod, medzi ktoré patrí napríklad aj ich vyššia cena. A práve vyššia počiatočná investícia do silikónovej fasády by mala byť ďalším dôvodom, prečo jej venovať náležitú starostlivosť.

Ako čistiť silikónovú fasádu a vyhnúť sa jej poškodeniu?

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť opotrebovaniu a poškodeniu fasády, je už spomínané pravidelné čistenie silikónovej omietky. No okrem zanedbávanej starostlivosti je ďalším častým dôvodom prasklín alebo iných poškodení fasády aj neprofesionálny prístup k čisteniu. Stačí výber nevhodného čističa či jednoducho experimentovanie na vlastnú päsť a problém je na svete. Skúste sa teda oprave fasády rodinného domu oblúkom vyhnúť, môže vás vyjsť drahšie ako čistenie samotné a stavte na istotu v podobe profesionálnej firmy na čistenie fasád.

Na záver už len dodáme, že silikónová omietka je vynikajúcim materiálom pre fasády rodinných domov. S pravidelnou a odbornou starostlivosťou môže váš dom ostať dlhé roky nielen krásny, ale aj odolný voči nepriaznivým vonkajším vplyvom. Ak chcete mať istotu, že o vašu fasádu bude správne postarané obráťte na profesionálnu firmu.