Tipy ako opticky zväčšiť malú spálňu

Malú spálňu je ťažké zariadiť, pretože jej vždy dominuje jeden nosný a rozmerný prvok – posteľ. No nemali by ste sa vzdávať, pretože aj s malou spálňou sa dajú robiť veľké divy.

Natrite steny svetlou farbou

Dôvod je jednoduchý – svetlé odtiene odrážajú svetlo a vytvárajú jasnejší a pokojnejší vizuálny efekt. Tmavšia farba svetlo absorbuje a miestnosť tak opticky zužuje.

Monochromatická farba

Koordinácia je dôležitou vlastnosťou každého dizajnu a interiéru. Ak chcete vizuálne skoordinovať priestor spálne, určite k tomu využite jeden farebný odtieň na stene. Viac farieb, prípadne dve diametrálne odlišné, priestor len opticky rozčlenia a spravia menším.

Tmavá farba či odvážnejší motív na strope

Toto je zaujímavá technika a tak trochu trik, ktorý donúti oči vzhliadnuť vyššie, aj keď strop miestnosti nie je práve vysoký. Áno, opticky pozdvihnúť miestnosť môže aj tmavá farba alebo motív na strope – čo by ste povedali na motív hviezdnej oblohy?

Využite praktický nábytok

Nie každý trik je očným klamom. V prípade nábytku platí, že čím je ho v izbe menej, tým viac miesta v nej ostáva. V malej spálni sa určite „uživí“ praktická posteľ s úložným priestorom, prípadne sklápací stolík.

Držte sa pri zemi

V malom priestore nepotrebujete vysoké stoličky a stôl, rovnako tak posteľ s vysokým čelom. Tým, že udržíte tento nábytok nižšie, vytvoríte viac priestoru nad ním, vďaka čomu docielite čistejší vzhľad a ilúziu vyššieho stropu.

Transparentný nábytok

Skúste nahradiť drevený stôl skleneným stolíkom. Zaberie síce ten istý priestor, ale oku sa bude zdať, že to tak nie je. Výborným momentom v menšej spálni je aj transparentná stolička, ktorú so svojim stolíkom môžete poľahky spárovať.

Zrkadlá

Ak máte v spálni holú stenu, skúste ju spárovať so zrkadlom. To nie len že odráža svetlo, ale dokáže aj šikovne vytvárať hĺbku alebo výšku. Dobrou voľbou bude tiež zrkadlo ako súčasť nábytku, napríklad na dverách skrine.

Vertikálne alebo horizontálne

Veľmi dôležité pravidlo. Skúste na spálňu myslieť ako na veľkú maľbu. Chcete, aby bola skoordinovaná – ak teda máte všade vertikálne línie a vzory a zrazu ich rozbijete niečim horizontálnym, naruší to ráz celej miestnosti. Horizontálne aj vertikálne je skvelé, no netreba ich miešať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..