Aké upevňovacie prvky pre sklenené zábradlie budú najlepšie?

Sklenené zábradlia sú rovnako odolné ako zábradlia z iných materiálov. Aké upevnenie by sa malo použiť na konkrétny typ zábradli, aby bolo správne zaistené?

Sklenené zábradlia dokonale zapadajú do estetiky modernej architektúry a sú čoraz častejšie používané. Sklo spravidla neplní nosnú funkciu, ale vypĺňa medzery medzi oceľovými stĺpikmi alebo rámami. V poslednej dobe sú však čoraz populárnejšie celosklenené zábradlia, teda také, ktoré nie sú rozdelené stĺpikmi. Toto sklo istým spôsobom preberá záťaž spojenú s používaním zábradlia.

Upevnenie sklenených zábradlí

Zábradlia vyplnené sklom

Pri týchto klasických riešeniach sa zaťaženie prenáša na konštrukciu zábradlia. Spravidla ide o oceľové stĺpiky, ktoré sú upevnené madlom vo vzdialenosti cca 100-120 cm. Sklenenú výplň je možné inštalovať na prednú aj zadnú stranu stĺpika. Konštrukcia môže pozostávať iba z bočných prvkov – rámov, ktoré predlžujú zábradlie medzi bočnými stenami alebo sú priskrutkované k stenám a stĺpikom.

Sklo je pripevnené ku konštrukcii zábradlia pomocou spojovacích prvkov. Ide najmä o držiaky okrajových svoriek, tabuľové spojky zakrývajúce sklo z oboch strán, či bodové držiaky https://sklo.sk/sk/16-bodove-uchyty. Na styku krehkého skla a kovu je gumové tesnenie oddeľujúce tieto materiály. Držiaky skla sú zvyčajne priskrutkované k stĺpikom. V niektorých prefabrikovaných systémoch sa konzoly a stĺpiky kupujú kompletné s predvŕtanými otvormi na montáž skrutiek.

Celosklenené zábradlia

Pri tomto type zábradlia nie sú žiadne konštrukčné prvky z iných materiálov. Sklo použité na uvedený typ montáže musí byť mimoriadne odolné. Upevnenie na steny alebo schody sa vykonáva pomocou bodových alebo lineárnych úchytov. Na bodové upevnenie sa zvyčajne používajú hotové systémové prvky. Pod kovovou rotulou je v skle vyvŕtaný otvor, ktorý môže byť valcový alebo kužeľový, podľa toho, aké sú použité príslušné skrutky. Tesnenie je umiestnené medzi maticou v skle. Rotula je prispôsobená hrúbke skla.

Keďže sklenená tabuľa musí byť umiestnená v jednej rovine a je ťažké dokonale vyrovnať podklad pomocou bodového upevnenia, sklo sa zvyčajne umiestňuje niekoľko milimetrov od roviny, čo umožňuje správne vyrovnanie.

Prvky na upevnenie sklenených zábradlí

Inštalácia sklenených prvkov vyžaduje špeciálne výrobky. Skrutky by mali byť vyrobené z vysoko kvalitnej ocele, ktorá zaisťuje trvanlivosť a odolnosť voči vonkajším faktorom. Inštalácia skleneného zádlia je dôležitou investíciou, ktorá by mala byť pevne skonštruovaná. Aby sme to zabezpečili,je potrebné použiť vhodné kvalitné prvky na upevnenie sklenených zábradlí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup