Staršie domy sú rizikovejšie. S čím by ste mali počítať?

Ak si plánujete zariadiť vlastné hniezdočko a chcete sa osamostatniť od rodičov, máte dve možnosti. Buď si kúpite starší byt, poprípade starší dom, alebo investujete do nového bytu/ domu. Prekvapujúco mnoho mladých párov a rodiniek vyhľadáva staršie nehnuteľnosti už len z toho dôvodu, lebo sa nachádzajú v tichších lokalitách mimo rušného centra. Prinášajú im jednu veľkú výhodu, a to, umožňujú im zrekonštruovať si priestor podľa svojich predstáv.

Staršie domy však majú aj jednu nevýhodu, a to, sú rizikovejšie. Väčšina z nich bola postavená vo vojnovom, resp. medzivojnovom období, čiže určité riziko vzniku vlhkosti existuje. V tom období neprikladali dôležitosť hydroizolácii základov. Poväčšine si stavbu domu riešili sami bez pomoci stavebných firiem a ich skúseností. S čím by ste ale mali počítať, keď si kúpite starší dom?

Môže sa objaviť pleseň

Na stenách môžete po čase spozorovať vznikajúcu pleseň. Stačí malá škárička a steny začnú vlhnúť, čím vám narobia množstvo problémov. Ak spozorujete vznik plesne, jej odstránenie neodkladajte, práve naopak, reagujte okamžite, pretože ak problém budete ignorovať, plesní sa len tak skoro nezbavíte.

Pozor dávajte hlavne na to, aby sa nepreniesla aj na nábytok a sedaciu súpravu. Preto tieto súčasti domácnosti dávajte aspoň 10-15 cm od steny. Pri rekonštrukcii strechy si nakúpte kvalitný materiál na hydroizoláciu svojej strechy. Nebojte sa do neho investovať viac peňazí. Verte, nebudú to zbytočne vyhodené peniaze.

Problémy so statikou

Krivé steny, ale aj problémy so statikou vás môžu prekvapiť po odkúpení staršej nehnuteľnosti. Odporúčame vám vopred si zistiť, v akom stave je nehnuteľnosť, ktorú sa chystáte odkúpiť. Problémy so statikou môžeme zaradiť medzi tie vážnejšie. Je lepšie o nich vedieť vopred, ako by sa malo stať nejaké nešťastie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..