Pripravte sa na stavbu altánku

Stavba altánku

Ak zvažujete stavbu altánku, máte na výber dve možnosti. Buď zvolíte stavebnicový systém, alebo si vytvoríte altánok presne na mieru. Prvý prípad je vhodný, ak váš pozemok nemá žiadne problematické miesta, vyvýšeniny a podobne. Druhý spôsob dôsledne kopíruje architektúru zvoleného miesta i špecifiká daného terénu. Dôležité však je všetko vopred dôkladne naplánovať.

Stavba altánku
Stavba altánku

Vhodné miesto

Altánok určite potrebuje prístupovú cestičku a zároveň je vhodné, ak je miesto chránené nejakou bariérou pred nárazovým vetrom. Tým si zároveň zabezpečíte akési súkromie. Neváhajte využiť prvky, ktoré už v záhrade máte, teda cestičku, živý plot či zátišie medzi stromami. Po postavení altánku tak nebudete musieť investovať do úpravy jeho okolia.

Rovná podlaha je základ

Či už si vyberiete trámovú konštrukciu z drevenej palubovky, alebo radšej siahnete po zámkovej dlažbe uloženej do kopaného piesku, základom je rovná podlaha. Oceníte to, keď sa na nej záhradný nábytok nebude kývať. Predsa len, ak terén nie je skalnatý, jeho vyrovnanie nie je problémom.

Konštrukcia

Altánok nemusí mať vždy samonosnú konštrukciu. Niekedy stačí, ak ho pripojíte k nejakej hospodárskej budove, samotnému domu či záhradnému domčeku. Vtedy si úplne vystačíte s dvomi piliermi, čím stavbu zrýchlite a ušetríte materiál. Keďže je piliere vidno, použite na to hobľované hranoly. Konštrukcii krovu môže chýbať estetický vzhľad, čo sa však dá ľahko napraviť vhodným výberom reziva na podbitie, ktoré slúži aj ako ochrana pred prehrievaním. Môžete siahnuť napríklad po tatranskom profile, ale ako zaujímavá alternatíva sa používajú aj trstinové rohože či sadrokartón. Myslite najmä na to, aby sa do altánku dostalo dosť prirodzeného svetla.

Nezabúdajte ani na ochranný náter, ktorý vyberajte aj podľa jednoduchosti jeho obnovy. Tatranský profil i hobľované hranoly potrebujú ochranu pred vodou a rôznymi poveternostnými podmienkami. Tak vám budú slúžiť dlhé roky.

Foto: Bigstockphoto


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..