Pokazil sa vám domáci spotrebič? A skúsili ste ho vôbec dať opraviť?

Súčasný až prehnane konzumný spôsob života priniesol do domácností jeden trend. Spotrebič, ktorý sa pokazí, ide rovno na smetisko a treba rýchlo kúpiť nový. Málokto pritom zisťuje, či náhodou nie je možné ho za pár eur opraviť.

Spotrebiče sú dostupnejšie ako kedykoľvek, ale musíme ich kvôli tomu hneď vyhadzovať?

Áno, častokrát aj nové spotrebiče už stoja bagateľ. I keď pri niektorých lacných značkách sa to rovná aj naozaj kratučkej výdrži a tak je na mieste otázka, či nie je lepšie investovať do drahšieho spotrebiča, ktorý svojou výdržou násobne predčí tie lacné. V takom prípade z dlhodobého hľadiska ušetríte a počas ďalších rokov vyprodukujete menej odpadu.

Aby sme sa nepochopili zle, nie je nič zlé na tom kúpiť si nový spotrebič, keď ten starý naozaj doslúži. Niekedy však naozaj stojí za to skúsiť zavolať šikovného opravára. Veď aj značkové náhradné diely Bosch vás vyjdú naozaj minimálnu čiastku. A slúžiť môžu ešte dlhé roky.

Jeden príklad za všetky

Rovnako tak so zháňaním náhradných dielov nie je v dobe internetu problém. Obzvlášť, keď množstvo náhradných dielov napríklad na práčky sedí aj naprieč značkami. Nie je teda nič zvláštne, keď nové ohrievacie teleso Bosch sedí aj na práčky Siemens a ďalšie.

Ohrievacie teleso práčky je pritom skvelým príkladom. Okrem toho, že je presne tým typom súčiastky, po ktorej výmene môže práčka fungovať spoľahlivo aj ďalej, stojí naozaj minimum z ceny novej práčky. Bežne kúpite nové ohrievacie teleso do 30€ a môže to byť aj polovica. Záleží od toho aké potrebujete.

Ako mimochodom ohrievacie teleso vybrať? Podľa výkonu? Nie tak úplne, čo sa tohto parametru týka, je tu istá tolerancia. Nemusíte mať teleso s presným výkonom pôvodného. Keď bude mať maximálne o 10% menší alebo väčší výkon, nič sa nedeje. Dôležité je pozerať sa na typ práčky a ideálne aj skontrolovať si rozmery telesa a typ tesniacej gumy.

Zdroj obrázka:

Autor: nimito / Shutterstock.com