Čo asi najviac ovplyvňuje kvalitu spánku? Matrac. Ako si ho vybrať?

Dobre sa vyspať. Riešenie, vďaka ktorému si dokážete poradiť s množstvom problémov. Dobrý a kvalitný spánok „uľaví“ vášmu telu. Rovnako tak si odpočinie aj vaša myseľ. Nie nadarmo sa hovorí, že „ráno je múdrejšie večera“.

Nie je to len o tom, aby bolo ticho

K tomu, aby bol spánok skutočnou regeneráciou, však potrebujete ideálne podmienky a miesto, kde sa môžete každý večer uložiť. Ticho a tma sa so spánkom spája tak akosi automaticky, ale čo ďalšie pomáha k tomu, aby ste sa naozaj dobre vyspali?

Samozrejme kvalitná posteľ, ktorá nebude vŕzgať alebo vydávať iné zvuky pri každom prehadzovaní sa v spánku. Pohodlný vankúš a prikrývka vhodnej hrúbky sú taktiež dôležité, rovnako aj obliečky. Veď tie sú predsa v kontakte s pokožkou, tak musia byť maximálne príjemné.

Čo však vie asi najviac ovplyvniť kvalitu spánku? Ak tipujete, že výber ideálneho madraca, tak máte pravdu. Veď si predstavte, že si ľahnete na matrac, ktorý je už len z hľadiska tvrdosti protipól toho, čo preferujete. Určite nebudete môcť zaspať.

Čo je dôležité pri výbere ideálneho matraca?

Vybrať si dobrý matrac je preto základom pre dobrý spánok. Aké faktory treba pri tomto výbere zvážiť? V prvom rade spomínanú preferovanú tvrdosť. Niekto rád spí na tvrdom matraci, iný má zas rád, keď je matrac tak mäkký, že sa v ňom skoro „topí“.

Dôležitá je aj vaša hmotnosť. Pri výbere matraca si preto (hlavne dámy) neuberajte na kilogramoch, ale vyberajte podľa vašej skutočnej hmotnosti. Nie ste predsa na zoznamke. Podstatná je aj poloha, v akej najčastejšie spávate. Na chrtbe, či bruchu, alebo na boku? Prípadne vystriedate za noc asi všetky možné spánkové polohy?

Rovnako dobre zvážte prípadné zdravotné komplikácie ako napríklad bolesti chrbta. Možno by preto bolo pre vás ideálne ak si kúpite kvalitný zdravotný matrac, ktorý vám môže s podobnými problémami účinne pomôcť. A na záver aj to, či vám býva počas spánku (aj cez zimu) nadmerné teplo, je dôležité aj pri výbere matraca (a nielen pri výbere správnej periny).

Zdroj obrázka:

Autor: lightwavemedia / Shutterstock.com