Ako prežiť zimu a ušetriť na energiách?

Zima vždy dokáže niečim prekvapiť. Podľa toho, aká tuhá bude tá tohtoročná, budú vyzerať aj naše účty za teplo. Aké zásady by ste mali dodržiavať, aby vám na jar pri pohľade na účet neprebehol mráz po chrbte?

Posunutý začiatok vykurovacej sezóny

Oficiálny začiatok vykurovacej sezóny je stanovený na 1. septembra. Príroda a počasie však na ľudský kalendár nedbajú a robia si po svojom. Tak tomu bolo aj tento rok. Na to, aby sa začalo pravidelne kúriť, musí totiž vonkajšia teplota počas dvoch za sebou idúcich dní klesnúť pod 13 °C. Vďaka stabilnému, relatívne teplému počasiu a priaznivým prognózam sa vykurovacia sezóna o pár týždňov posunula. V niektorých lokalitách dokonca o celý mesiac.

Odvzdušňujte pred alebo po sezóne

Kúriť sa tak začalo až koncom septembra, respektíve začiatkom októbra. Bola to dobrá správa pre mnohé domácnosti, ktoré za teplú vodu a teplo minú mesačne stovky eur. Možno aj pre zanedbaný stav vykurovacej sústavy. Ak napríklad výkon radiátora nezodpovedá vašim predstáv a teplo sa z radiátora nešíri rovnomerne, mali by ste ho odvzdušniť. Ideálne tesne pred začiatkom vykurovacej sezóny alebo po jej skončení. Šarapatu však dokáže narobiť aj obyčajný, na tele radiátora usadený prach.

Komín aj kotol nechajte skontrolovať odborníkom

Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá je vykurovaná vlastným kotlom, mali by ste ho pravidelne každoročne nechať skontrolovať. Zásah servisného technika môže zvýšiť jeho účinnosť a predĺžiť životnosť. Vďaka revíznej správe, ktorú vám technik vystaví, zase budete mať o niečo menej starostí v prípade poistnej udalosti, spôsobenej vadou na vykurovacom zariadení. Obdobne je to aj v prípade kontroly komínov. Na tú pamätajte včas. Veľa ľudí totiž kominára volá až cez zimu, keď majú títo remeselníci plné ruky práce. Môže sa stať, že kvôli veľkej vyťaženosti sa k vám kominár dostane až po niekoľkých dňoch.

Na koľko °C kúriť?

Odporúčaná teplota sa líši miestnosť od miestnosti. Na chodbe či schodisku určite netreba kúriť na viac ako 15 °C. Pre detské izby, obývačky, ale aj kuchyne sa zase odporúča teplota na úrovni 20 °C. V spálni príliš kúriť nemusíte. Telo si lepšie oddýchne a dokonca spáli via kalórií vtedy, ak je v miestnosti chladnejšie, približne 18 °C. Všetky miestnosti je treba vetrať krátko, ale intenzívne. Stačí jeden-dvakrát denne, v individuálnych prípadoch podľa potreby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..