Nové bývanie – nové radosti aj starosti

Nové bývanie

 

Váš sen o vlastnom bývaní sa splnil. Máte svoj byt, vysnívaný domček, chalúpku pod lesom, hurá! Ale ruka v ruke s radosťami idú aj starosti, ako svoju nehnuteľnosť zabezpečiť pred rôznymi nástrahami.

Či už splácate hypotekárny úver, alebo ste mali šťastie a strechu nad hlavou ste dokázali zaplatiť bez pôžičky, pokiaľ ide o neželané návštevy či nepríjemné udalosti, ktoré hodnotu a stav nehnuteľnosti znížia alebo znemožnia jej užívanie, všetci sme na jednej lodi. Jednoducho každého sa môžu pokúsiť vykradnúť, u každého hrozí, že praskne vodovodné potrubie, vytečie práčka alebo sa stane iná nepríjemnosť. Preto je rozumné vopred sa na to čo najlepšie pripraviť.

Nové bývanie
Nové bývanie

Vchod do súkromia

Ak ste kúpili nehnuteľnosť, v ktorej už pred vami niekto býval, jedna z prvých vecí, ktorú ste zrejme urobili, bola výmena vložky. No to ešte pred zlodejmi nikoho neuchránilo.

Na jednej strane platí, že počty vlámaní do bytov na Slovensku z roka na rok klesajú. Nemajú to však na svedomí unavení či prieberčivejší zlodeji, je to dôsledok toho, že čoraz viac ľudí si svoje nehnuteľnosti chráni bezpečnostnými dverami.

Ak o nich uvažujete, mali by ste vedieť niekoľko faktov, pretože nie všetko, čo má ceduľku bezpečnostné, je aj v skutočnosti zlodejmi neprekonateľné. „Neprekonateľné dvere neexistujú,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock ASSA ABLOY „no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka.“ Skúsení zlodeji dobre poznajú rôzne modely dverí a vedia, ktoré bezpečnostné sa ani nepokúsia otvoriť, pretože by im to buď trvalo príliš dlho a niekto by si ich mohol všimnúť, alebo by pritom narobili toľko hluku, že by nemohli dodržať podmienku nenápadnosti.

Čo sú bezpečnostné dvere?

Aby si dvere oficiálne zaslúžili prívlastok „bezpečnostné“ a aby ich tak potom vnímali napríklad aj policajti, v prípade vyšetrovania, alebo poisťovňa, musia spĺňať niekoľko kritérií. „Bezpečnostné dvere sa musia testovať v akreditovaných skúšobniach, kde sa ich pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu a času potrebného na ich prekonanie sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik zo Sherlocku a pokračuje. „Bezpečnostné dvere musia mať certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do spomínanej bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627. Ak certifikát nemajú, predajca ich síce deklaruje ako bezpečnostné, ale nie sú.“

Čím vyššie číslo, tým lepšie

Certifikované dvere sú zaraďované do bezpečnostných tried od 1 po 6, pričom jednotka v tomto prípade nie je výborná známka, je to najnižší stupeň bezpečnosti. Takéto dvere sa hodia na zabezpečenie priestoru, v ktorom nie sú cenné a citlivé veci, napríklad pivnice. „Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy, ktoré majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou. Od štvrtej bezpečnostnej triedy sa počet predaných dverí znižuje, hovorí J. Hroš.

Na certifikátoch hľadajte aj informácie a záruku o tom, že dvere chránia pred ohňom a hlukom. Bezpečné dvere by totiž naozaj mali poskytnúť aj bezpečie, aj komfort súkromia a pokoja, dodáva bezpečnostný analytik zo Sherlock.

Čo všetko sa dá poistiť?

Okrem bezpečných dvier potrebuje každá nehnuteľnosť aj akurátne poistenie, také, ktoré v prípade poistnej udalosti rýchlo nahradí vzniknuté škody, aby sa minimalizovalo zníženie našej životnej úrovne a komfortu bývania. Na trhu je veľa komerčných produktov na poistenie domu či bytu s rôznym krytím a rôznym rozsahom. „Klientom odporúčame kombináciu poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, ktorá zabezpečí poistnú ochranu nielen samotnej stavby, ale i vnútorného  vybavenia ich domova. Určite sa treba poistiť voči nebezpečenstvám a ohrozeniam ako sú napríklad živelné pohromy, škody spôsobené požiarom a vodou, atmosférické zrážky či vlámanie a lúpež,“ hovorí JUDr. Dana Macková z poisťovne Aegon.

Štatisticky najčastejšie poistné udalosti súvisia s takzvanými vodovodnými škodami, teda so škodami, ktoré spôsobila unikajúca voda alebo iná kvapalina v dôsledku roztrhnutého, prasknutého či poškodeného vodovodného, kanalizačného, teplovodného potrubia alebo parovodu. Môže to však byť aj vytopenie práčkou, havária na potrubí, zlé tesnenie či nedotiahnuté vodovodné kohútiky. Tieto škody sú ešte nepríjemnejšie a závažnejšie, ak práve nie ste doma a váš domov zostal bez dozoru. „V kontexte s vodou bol čiernym dátumom 31. júl minulého roka, kedy Slovensko postihli silné búrky a deň na to bolo hlásených viac ako dvadsať škodových udalostí,“ hovorí D. Macková z poisťovne Aegon.

Všetko má hodnotu

„Mnoho ľudí už ocenilo aj výhody poistenia domácnosti, ktoré zahŕňa elektroniku, cennosti, nábytok, oblečenie či škodu spôsobenú elektrickým skratom,“ dopĺňa D. Macková. „A v neposlednom rade treba myslieť na škody, ktoré členovia domácnosti môžu spôsobiť iným, či už vytopíte susedov alebo im nechtiac oškriete auto, deti niekomu loptou rozbijú okno alebo váš pes zaútočí na drahú susedovu mačku.“

Praktickými čerešničkami na torte je napríklad takzvané poistenie lomu skla, čo znamená, že vám poisťovňa nahradí škodu, ak sa rozbije alebo pukne sklo vo dverách, na balkóne alebo na okne a poistenie skla v domácnosti, ktoré zase kryje rozbitie skla na nábytku, ale aj akvária, zrkadla či sklokeramickej varnej dosky. „V rámci poistenia bývania sme mali len za uplynulý rok hlásených 926 poistných udalostí, čo v priemere znamená, že sa každý deň udiali viac ako dve udalosti, na ktoré ľudia využili svoje poistenie,“ uzatvára D. Macková.

Raster

Čo by mali mať bezpečnostné dvere, aby boli naozaj bezpečnostné?

  • Certifikát zaradenia do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627
  • Bezpečnostné triedy sú štyri, pričom 1 je najnižšia a 4 najvyššia bezpečnosť
  • Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí
  • Musia v nej byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a kvôli legislatíve a poisteniu aj protipožiarne prvky

Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..