Ktorá podlaha je pre psy ideálna?

Mať v dome domáce zviera je čoraz obľúbenejšie. Pochopiteľne, ako najlepší priateľ človeka, je na prvých priečkach popularity pes. Roztomilý a domáci huňatý maznáčik určite poteší hlavne deti, avšak čo na to vaša podlaha? So psom zvyčajne prichádzajú aj problémy so škriabancami, či chlpmi. V článku vám poradíme, ako si vybrať čo najvhodnejšiu podlahu pre psy tak, aby ste v domácnosti minimalizovali prípadné nehody alebo neporiadok.

Ako pes škodí podlahe?

Pes je zvyčajne veľmi hravé zviera, hlavne po výdatnoma krmive pre psov. Stačí jedna, prípadne dve konzervy Falco a pes vám bude lietať po dome plný energie. Pochopiteľne, každá rasa psa má inú povahu. Preto zatiaľčo malý a povahovo kľudný pes podlahu výraznejšie nepoškodí, väčšia a živšia rasa je pre podlahu hotová katastrofa. V krátkom čase tak nie je núdza o rôzne hryzance a škriabance. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší pes, tým väčšie riziko poškodenia podlahy.

Nenechajte sa však zmiasť. Aj malé šteniatko dokáže dať podlahe riadne zabrať. V tomto prípade sú zase najväčšou hrozbou rôzne mláčky, ktoré ešte nenaučený psík na venčenie po sebe zanecháva. Je treba ich čo najrýchlejšie odhaliť, inak táto neželaná vlhkosť na podlahe znamená veľký problém. Môžu vzniknúť fľaky, alebo sa dokonca naruší povrch podlahy. Platí totiž, že dobre nerobí žiadna tekutina, ktorá dlhšie leží na podlahe, hlavne laminátovej a drevenej.

Ak chcete, aby váš pes znehodnocoval vašu podlahu čo najmenej, dávajte mu kvalitné krmivá pre psov. Výživné granuly a konzervy s vyváženým obsahom látok podľa plemena vášho psa podporia trávenie vášho miláčika a výsledkom môže byť, že sa rýchlejšie naučí vypýtať sa na venčenie a do toho času zadržať potrebu. Zároveň pri beproblémovom fungovaní žalúdka sa mu nestanú nehody, ktoré možno poznáte po konzumácii nevhodného jedla vašim psíkom.

Ktorá podlaha je pre psa najmenej vhodná?

Ako sme už vyššie zmienili, problematický materiál je najmä drevo. Drevené podlahy, inokedy odolné, trvácne a príjemné na dotyk, sú v prípade domácich maznáčikov ohrozené najviac. Dokonca, aj v porovnaní s laminátovou podlahou, je drevená podlaha náchylnejšia na poškriabanie. Ak sa jej však nechcete vzdať, vyberajte si ako materiál na podlahu iba medzi tvrdými drevinami, ako sú napríklad dub, kanadský javor alebo americký orech.

Rovnako je vhodné zamerať sa na kolekcie a vzory so štruktúrovaným povrchom, na ktorom drobné škriabance nie sú tak vidno. Pamätajte tiež, že drevenú podlahu treba ošetriť aj olejom. Lak síce vytvorí na podlahe ochranný film, ktorý je odolnejší ako olej, avšak sa potom horšie renovuje. Nalakovaná podlaha sa totiž nedá lokálne opraviť, vždy sa musí celá zbrúsiť a opätovne ošetriť lakom. Naproti tomu u olejového povrchu sa prípadné škriabance iba preoleujú, a tým sa drobné poškodenia zakryjú. Dokonca v súčasnosti sú už dostať aj špeciálne prípravky, ktoré opotrebovaný povrch opätovne oživia a dodajú stratený lesk.

Vhodné podlahy pre psy

Ideálnou variantou pre domácnosť so psom je podlaha z vinylu – nemäkčeného PVC. Jej povrch je vysoko odolný a má veľmi dobrú elasticitu. Je dostatočne pružná a zároveň tvrdá, takže sa poničenia nemusíte obávať. Zvyčajne sa predávajú vo štvorcoch či obdĺžnikoch o rôznych šírkach a k podkladu je ich treba prilepiť, alebo položiť na spôsob plávajúcej podlahy. Existuje široká paleta na výber z rôznych dekorov i povrchových úprav. Obľúbeným je napríklad štruktúrovaný povrch a veľkoformátové prevedenie. Pri psovi tiež rozhodne oceníte, že vinylová podlaha nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu a bez problémov odolá aj dlhodobému pôsobeniu vody.

Ak máte v úmysle zriadiť si podlahové kúrenie, určite dobrou voľbou sú anhydritové podlahy. Vo všeobecnosti však platí, že na vyrovnanie akéhokoľvek povrchu je veľmi výhodné použiť práve anhydritový poter. Prispieva k tomu, aby bol podlahový systém kúrenia čo možno najefektívnejší. Umožňuje to hlavne jeho vysoká tepelná vodivosť. Z toho dôvodu sa anhydritová podlaha hodí takmer do celého domu, okrem priestoru kúpeľne a exteriérov. Jej jediným nepriateľom je totiž trvalá vlhkosť.

Pokiaľ máte radi prírodné materiály, tak vás určite poteší možnosť výberu prírodného linolea. Existuje ich niekoľko druhov, avšak praktické sú hlavne tie, ktoré je možné položiť plávajúcim spôsobom bez použitia lepidiel. Ide o veľmi príjemný, na dotyk teplý a vodeodolný materiál, ktorý je v podstate možné skladať ako puzzle. Kombinovať sa tak môže aj viac farieb spolu, takže sa tu v tomto prípade fantázii medze nekladú. A pochopiteľne, tento podlahový materiál ocenia aj vaše domáce zvieratá, pretože prípadná špina či mláčka, sa dajú rýchlo a bez námahy odstrániť.

Laminátové podlahy síce už nie sú tak ideálnym riešením ako podlahy uvedené vyššie, no stále sú v porovnaní s drevom tou lepšou variantou. Vďaka svojej tvrdosti celkom dobre odolávajú ostrým pazúrikom vášho domáceho miláčika. Avšak na druhú stranu problémom môže byť ich relatívne klzký povrch, takže pes sa bude na nich často šmýkať. Pri výbere laminátovej podlahy se preto zamerajte na kvalitnejší výrobok a vyberajte podlahu s vyššou triedou záťaže. Samozrejme, kvalita laminátovej podlahy sa odvíja aj od doplnkovej výbavy. V súvislosti s domácimi miláčikmi odporúčame zamerať sa hlavne na antibakteriálny povrch a úpravu aqua protect na zvýšenie odolnosti voči vlhkosti.

A v neposlednom rade je tu ešte možnosť bambusovej podlahy, ktorá sa v poslednom čase stáva veľkým hitom. Ide o veľmi odolný materiál, ktorý znesie takmer akúkoľvek záťaž a dobre odoláva i škriabancom. Dokonca sa hodí aj do kúpeľne, takže ani mláčková nehoda vášho psíka nie je žiadnym problémom.