Farby alebo tapety? Výhody a nevýhody jednotlivých riešení

V domácnosti ste poslednú viditeľnú zmenu urobili pred piatimi rokmi. Chce to niečo na oživenie. Nemusí to byť nič veľké. Stačí vymaľovať. Tapeta tiež nemusí byť zlé riešenie. Obe možnosti majú svoje výhody. Už len vedieť, ktorú si vybrať. V prípade, že riešite rovnakú dilemu, čítajte ďalej. Prezradíme vám výhody a nevýhody, ktoré so sebou maľovanie a lepenie tapiet na stenu prinášajú.

Pestrosť a rozmanitosť motívov 

Tapety vám pomôžu preniesť na stenu presne taký motív, aký si predstavujete. Na trhu nájdete tapety vhodné do každej miestnosti v rôznych prevedeniach a farebných kombináciách. V prípade farieb na stenu sa s takou farebnosťou nestretnete. Odtieň vám namiešajú na želanie, ale jednu miestnosť vymaľujete jednou, možno dvoma farbami. Viac farieb už pôsobí rušivo. Motívy tapiet sú spracované tak, že vytvárajú harmonický celok a viac farieb v nich vôbec neprekáža. 

Tapety podľa miestnosti, do ktorej ju nalepíte

Kvety, príroda, veľké mestá. Výber tapety prispôsobte izbe, ktorú chcete tapetou oživiť. Tapeta do kuchyne vás inšpiruje k väčším kulinárskym výkonom. Tapety s imitáciou dreva, tehly a betónu sú zdrojom prírodného prvku, ktorý bývanie zmenia a zútulnia skoro bez námahy. Tapetu na stenu nalepíte oveľa rýchlejšie ako obklad z dreva alebo kameňa. Upratovanie bude tiež bolieť menej. Kvalitnú fototapetu môžete v prípade potreby jednoducho umyť.

Tapety a ich malé zázraky

Keď sa s tapetou a jej výberom trochu pohráte, pomôže vám priestor opticky upraviť. Svetlé farby a drobné motívy miestnosť presvetlia a na pohľad pôsobí väčšia. Zvislé pruhy izbu predĺžia, vodorovné ju zmenšia. Pruhy namaľujete. Motív to nie je náročný, ale ich namaľovanie je oveľa pracnejšie a vyžaduje to presnosť a pevné nervy. Lepenie tapiet za sucha je určite jednoduchšie. 

Prekryť špinu je s farbou jednoduchšie 

S tapetou sa vám podarí prekryť drobné nezrovnalosti na stene. Tapeta tlmí zvuk a udržiava teplo. To sa farbe na stenu nepodarí. Farba má ale iné prednosti. V prípade, že sa stena zašpiní, farbu jednoducho pretriete a špinu nevidieť. Z každej farby, ktorú doma použijete si pre istotu trochu odložte. Pri malých deťoch to určite využijete. Tapetu, keď nie je umývateľná, musíte vymeniť. Umývateľná tapeta je finančne náročnejšia.

Neobmedzujte sa

Celú izbu väčšinou maľujeme rovnakou farbou. Pri výbere dekorácií sa nemusíte prispôsobovať žiadnemu vzoru a v tapete použitým farbám. Pokojne siahnite aj po dizajnovejších kúskoch. Pri jednofarebných stenách krásne vyniknú. Keď vás doplnky omrzia, pokojne ich vymeňte za iné. Farba vás neobmedzuje. Biela sa na steny používa najčastejšie. Je príjemná, dobre sa s ňou kombinujú ostatné doplnky a pôsobí čisto. 

Príprava na maľovanie je náročnejšia 

Steny farbou natriete aj sami. Izbu pred maľovaním vypracte alebo všetky veci poriadne poprikrývajte, aby ste ich zbytočne nezašpinili. Okolie okenných rámov a dverí, soklové lišty a vypínače prelepte maliarskou maskovacou páskou. Kraje sú na maľovanie najnáročnejšie. Keď sa vám podarí znečistiť pásku, nič sa nedeje. Keď farba vyschne, pásku opatrne strhnete a všetky kraje ostanú čisté. Maľovanie je na prípravu prostredia časovo  náročnejšie.

Neviete sa rozhodnúť? Kombinujte 

Tapety aj farby majú svoje výhody, aj nevýhody. Ako všetko. Veľkej obľube sa teší ich kombinácia. Tapeta sa lepí len na jednu stenu alebo jej časť, aby vynikla a priestor príjemne oživila. Keď sa rozhodnete pre ich kombináciu, farbu na stenu vyberte v takom odtieni, ktorého je na tapete najmenej, aby ju farba nepohltila. Z tapety sa v tomto prípade stáva doplnok, ktorý má vyniknúť. 

Foto: Dovido.sk