Čo ste o vašej záhrade pravdepodobne nevedeli?

Záhradkárčenie, pestovanie kvetov a zeleniny, je aj o zručnostiach, odhodlaní a skúsenostiach. Aj, ale nie len. Zhromaždili sme pre vás niekoľko interesantných faktov zo záhrad a záhradiek, ktoré, ako veríme, vás pobavia aj poučia zároveň.

Pôda je živšia ako si myslíte

V jednej čajovej lyžičke pôdy by ste našli viac mikroorganizmov ako je ľudí na Zemi! Táto skutočnosť možno zamrazí, na druhej strane ale treba povedať, že mikróby a mikroorganizmy sú pre pôdu dôležité a aj vďaka nim je plná živín.

Rastliny naozaj reagujú na zvuk

Dobrým slovom sa dá dosiahnuť naozaj mnoho, dokonca pomáha rastlinkám rásť. Že zvukové vibrácie (napríklad rozprávanie sa s nimi) majú vplyv na rast rastlín dokázali mnohé štúdie. Jeden z pokusov napríklad porovnával rastliny pestované v tichu skleníka s tými, ktoré boli vystavené príjemným zvukovým vibráciám. A tie, predstavte si, rástli rýchlejšie.

Motýle môžu byť viac priťahované k burine ako ku kvetom

Farebné kvety nie sú hlavným dôvodom, prečo hmyz tak miluje vašu záhradu. Je to najmä o vôni a nektáre. Podľa Smithsonovho Inštitútu nové kultivary populárnych kvetov boli pestované s ohľadom na farbu a veľkosť, pričom ale stratili svoju typickú vôňu. Takže bežné rastlinky ako púpavy či ďatelina, ktoré mnohí považujeme za burinu, môžu byť napríklad pre motýle oveľa atraktívnejšie.

Rodinu si nevyberieš

Je to prekvapivé, ale niektoré druhy obľúbeného ovocia patria do čeľade ružovitých. Týka sa to napríklad jabĺk, hrušiek, broskýň, čerešní, jahôd alebo malín. Všetky tieto druhy ovocia sú bratrancami a sesternicami ruží.

Farbu hortenzie môžete ovplyvniť úrovňou pH v pôde

Viac alkalickej pôdy bude mať za následok vypestovanie kvetov ružovej farby, zatiaľ čo väčšia kyslosť bude produkovať kvety modré. Ak chcete rastlinku „potlačiť“ viac k modrej, pridajte do pôdy viac organických látok (vaječné škrupiny, kávové zrná). Zmena síce nepríde behom noci, po čase by ste ale mali sláviť úspech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..