Staviate, rekonštruujete alebo sa na podobné práce ešte len chystáte? Potom možno aj vy riešite izoláciu budovy a izolačné materiály. Sklená či minerálna vlna patrí spolu s penovým a extrudovaným polystyrénom medzi často používané materiály. My vám ale prinášame prehľad alternatív, ktoré namiesto týchto „stálic“ môžete použiť.
Konope
Konope, respektíve konopné dosky ako izolačný materiál, sa vyrábajú z rastliny menom konopa siata. Ako fasádna izolácia sa znovu začali používať pomerne nedávno. Svoje využitie nájdu pri izolácii striech, stien aj podláh. Vďaka špeciálnej úprave a ošetreniu rôznymi soľami majú konopné dosky výborne tepelnoizolačné vlastnosti. Konopné vlákno ako také má takisto výbornú schopnosť udržiavať a distribuovať vodu do interiéru, čo prispieva k vyváženej klíme vnútri konopnými doskami zaizolovanej stavby.
Slama
K ďalším z materiálov, ktorým svoje domy izolovali naši predkovia, patrí slama. Aj dnes tento izolant môžete vidieť v neomietnutých stenách starých dreveníc. Aby ste mohli slamou zatepliť dom dnes, musíte dbať na isté vlastnosti, ktoré by tento izolant mal mať. Z hľadiska tepelnej izolácie by balík slamy mal vážiť zhruba 90kg a mal by obsahovať minimum organických zvyškov. Ideálnym na jeho výrobu je suché, slnečné počasie. Keďže ide o vedľajší produkt poľnohospodárstva, cena slamenej izolácie je veľmi nízka. Navýšiť sa môže pri montáži, ktorú by mal vykonávať skúsený odborník.
Ovčia vlna
Aj mimoriadne trvanlivé vlákno ovčej vlny sa môže použiť ako izolant. Vlna je zdraviu neškodná a disponuje dobrými akustickými vlastnosťami. Vďaka svojej pružnosti je pri práci veľmi prispôsobivá a ľahko sa dá vtesnať do rôzne veľkých a tvarovaných priestorov. Podobne ako konope, aj ovčia vlna má výbornú schopnosť pracovať s vodou, respektíve jej distribúciou do interiéru podľa aktuálne stavu vlhkosti vnútri. Ako každý organický materiál, aj ovčia vlna podlieha skaze, preto ju pred použitím treba ošetriť proti plesniam a hmyzu.