5 tipov ako domácnosť vyladiť v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl je známy pre svoju jednoduchosť, bezchybné remeselné prevedenie a eleganciu. Vyznačuje sa aj používaním zemitých tónov, minimálnou výzdobou a použitím kvalitných materiálov. Čo všetko tento jedinečný charakterizuje a ako si pretvoriť bývanie, aby bolo presne v severskom štýle?

Podlahy

Koberce od steny po stenu vo Švédsku nikdy neboli obľúbeným riešením. Pravdupovediac, takmer všetky škandinávske domácnosti majú drevenú, v ideálnom prípade svetlú podlahu vo všetkých izbách. Výnimkou sú len kúpeľne.

Farby

Biela predstavuje čistotu, nevinnosť a je zároveň ťažiskovou farbou v prípade škandinávskeho interiérového štýlu. Kombinovať sa dá praktiky s akýmikoľvek odtieňmi, no to pravé orechové predstavujú biele steny v kombinácii so šedými a modrými textíliami. Toto rozhodne odzrkadľuje to pravé škandinávske prostredie.

Materiál

Škandinávsky interiér by mal byť vizuálne príjemný a teplý. A k týmto aspektom mu veľmi dopomôže drevo. Nebojte sa tento materiál vo svojej domácnosti ukázať. Pokojne ním obložte steny aj stropy, dôležité je, aby vynikla jeho textúra. Ale farba je nemenej dôležitá. Tak ako, dub alebo borovica?

Forma a funkcia

Interiér ladený do škandinávskeho štýlu pôsobí veľmi milo, ucelene, aj keď trochu stroho. Prím tu hrajú čisté línie a maximálna jednoduchosť nábytku. Žiadne veľké prezdobenia, ani tony dekorácií. Ďalšou hodnotou tohto štýlu predstavuje funkčnosť, ktorou sa aj vybavenie izby snaží ohúriť viac, ako svojim vzhľadom.

Krb

Škandinávske zimy sú podobné tým našim (v najchladnejších kútoch Slovenska), väčšina príbytkov má preto z pochopiteľných dôvodov nainštalovaný krb. Ideálnou izbou preň je obývačka. Je trochu paradoxné, že škandinávsky štýl nekladie krb za každú cenu do stredu pozornosti – krby sa tu zvyknú riešiť aj v rohoch miestností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..