Vypestujte si brečtan rýchlo a jednoducho

Brečtan patrí k univerzálnym a veľmi populárnym rastlinkám, pretože jeho pestovanie prináša so sebou množstvo benefitov: brečtan je skvelou prevenciou erózie pôdy, vyžaduje málo slnka a pomerne málo starostlivosti, môže sa pestovať aj na veľmi strmých svahoch a používať aj ako popínavá okrasa nehnuteľností. Naučte sa ho pestovať aj vy.

1. Výber brečtanu

Takmer všetky druhy brečtanu nebudú mať problém s prospievaním v rôznorodom prostredí, od slnečných miest až po tienisté. Jedným z najbežnejších druhov brečtanu je Hedera helix (brečtan popínavý), obľube sa teší tiež Hedera Canariensis s 20cm širokými listami. Brečtany je ideálne sadiť na jar.

2. Miesto na pestovanie

Brečtan bude fungovať na ľubovoľnom mieste. Ideálne sú preň ale najmä strmšie kopce, ktoré v dôsledku erózie ťažšie zarastajú trávou či inými rastlinami. Brečtan sa presadí aj na tienistých miestach, ktoré by inak museli byť mulčované, a vyhovuje mu, ak sa môže štverať po múroch stien.

3. Čo s pôdou pred sadením brečtanu

Dôkladne polejte pôdu ešte pred výsadbou brečtanu. Nové rastlinky budú najlepšie rásť v pôde, ktorá je veľmi vlhká.

4. Vytvorte jamky

Na výsadbu väčšiny brečtanov je potrebné vyhĺbiť do zeme asi 15cm hlboké jamky vo vzdialenosti 30cm od seba. Takáto hĺbka by mala byť pre koreňový systém dostatočná.

5. Saďte

Do pripraveného otvoru vložte rastlinku a zvyšok jamky vyplňte zeminou. Brečtanom sa najviac darí v ílovitej pôde s vysokou koncentráciou organickej hmoty.

6. Vyhnite sa hnojeniu nových rastlín po dobu najmenej 3 mesiacov

Akonáhle sa rastlinky stabilizujú, hnojte ich každé 2 mesiace (počas jari a leta) univerzálnym hnojivom. Rast brečtanu môžete urýchliť, ak jeho okolie zásobíte kompostom.

7. Rozmnožujte podľa potreby

Brečtan sa množí veľmi rýchlo, takže mu nijak zvlášť pomáhať nemusíte. Ale predsa: ak ktorúkoľvek časť brečtanu posadíte do pôdy, vypustí rastlinka v tomto bode korene a zakorení sa. Brečtan sa ale dá šíriť aj pomocou výhonkov listov.

8. Kontrolujte podľa potreby

Brečtany sa reprodukujú veľmi rýchlo a považujú sa za invazívne druhy rastlín. Ak ste raz brečtan posadili, mal by ostať vo vašej záhrade. Pokiaľ by sa začal voľne šíriť, mohol by narušiť prirodzené cykly v lokálnom ekosystéme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..