Šetrí vodu, energiu, životné prostredie i váš čas – poďte jej to pomôcť uľahčiť a zefektívniť. Chyby v užívaní umývačiek vedú k zbytočnej frustrácii z nedostatočne umytého riadu, zníženie úspory energie a okrádajú vás o čas. Veď dnešné umývačky kompletne predbehne človeka v umývanie riadu – všetko toto sú dôvody, prečo pár minút venovať radám, ako užívanie umývačky zlepšiť.
Obsah
1. Riad a umývačku pred použitím očistite
Umývačka riadu je síce od toho, aby všetko robila za nás, ale je potrebné ju vyjsť v ústrety. Pred použitím z umývačky odstráňte väčšie zvyšky jedla, rovnako ako z tanierov (nie je ale nutné ich oplachovať). Inak môže dôjsť k upchatiu odtoku.
Tip: Umývačky riadu sú všeobecne úspornejšie, než umývanie riadu v rukách. Ak však chcete extra úsporný spotrebič, pozrite se na vstávané umývačky riadu v triede A +++ od výrobcu Gorenje.
2. Naučte sa správne poskladať riadu
Umývačky sú navrhnuté tak, aby riad bol čo najlepšie umytý – ale musí sa podľa správne poskladať. Univerzálny systém na skladanie riadu je tento:
- Nič by nemalo byť „nalepené“ na seba – voda medzi riadom musí prúdiť. Nechajte medzi jednotlivými kusmi dostatok priestoru.
- Čo je špinavšie / odolnejší, patrí dole. Čo je čistejší / krehkejšie, patrí nahor.
- Poháre patrí do hornej časti hore nohami (bývajú aj držiaky na poháre).
- Čo je hlboké, patrí hore nohami (hrnce, misky).
- Dlhé veci (nože, obracačky, stierky …) pokladajte pozdĺžne, aby špička noža ukazovala na zadné, alebo prednú stenu umývačky.
- Na príbory je zvlášť menšia kôš.
- Čo je veľké (doska na krájanie), patrí na bok či dozadu – umožní to lepšiu cirkuláciu vody vo vnútri.
Zdroj obrázku: http://static14.gorenje.com/mabagor/imagelib/w40-4-3/5/c/5ceb7e4493a635e465291aef8a2e2d14_71867_2.jpg
Tip: Pekná umývačka riadu nemusí byť iba zabudované. Dizajnovo čistý spotrebič môže pekne zapadnúť do kuchynskej linky aj ako samostatne stojace. Pozrite sa napríklad na volně stojace umývačky riadu od výrobcu Mora.
3. Čo do umývačky nestrkať
- čokoľvek dreveného,
- krištáľ,
- mäkký plast,
- keramiku,
- dekorované riadu,
- kovy ako cín, striebro a hliník,
- riad ušpinené od vosku či riedidlá.
Agresívne prostredie plné čistiacich soľou a vysoká teplota v priestore umývačky ich môže nenávratne poškodiť.
4. Umývanie potrebuje čas
Nastavenie krátkeho programu v mene ekológie dáva zmysel na prvý dojem, v skutočnosti je ale úplne kontraproduktívne. Aby umývačka vynahradila dobu umývania, použije viac vody a vyššiu teplotu než u dlhších programov – spotreba sa zvýši.
Preto spravidla platí, že čím dlhší program, tým viac ušetríte. Navyše, pri krátkom programe sa zle rozpúšťa tuk, ktorý sa potom usadzuje v umývačke a je nutné ju častejšie čistiť.
Zdroj obrázku: http://www.mora.cz/data/foto/1506/b_vm-632-x-461818-_4.jpg
5. Umývačka vyžaduje vašu starostlivosť
Ako sa umývačka správne čistí nájdete v manuáli od výrobcu. Spravidla sú to tieto procedúry:
- Pravidelné čistenie filtra – stačí ho vybrať a prepláchnuť usadené zvyšky. Podružne možno umyť aj umývacie ramená, ak sú zanesené.
- Spustiť samočistiaci program umývačky, ak je.
- Pustiť prázdnu umývačku s použitím špeciálnych čistiacich prostriedkov.
- Skúste používať umývací prostriedok, soľ a leštidlo zvlášť miesto 3v1
- Ak sa vaše tableta nerozpúšťa, môže za to pravdepodobne program – nedostatočná teplota alebo krátky čas. Prípadne sa môže stať, že nejaký kus riadu bráni vrecku s tabletou v otvorenia.
Avšak, veľa ľudí dosiahli lepšie výsledky, keď použili všetky komponenty zvlášť: prostriedok, leštidlo a soľ. Skúste to! Dôležité je dávkovanie – dodržiavajte odporúčané hodnoty.
Leštidlo znižuje povrchové napätie vody, takže voda z riadu lepšie „skĺzne“ so všetkými nečistotami a rýchlejšie uschne. Obzvlášť to oceníte, ak máte tvrdú vodu – nevytvárajú sa vďaka nemu kvapôčky a teda ani škvrny.
Čo sa soli týka, moderné umývačky samy riadi jej dávkovanie na základe použitia cyklov, teploty a množstvo vody. Povedia si, kedy je potrebné soľ doplniť.