Vyberáte si do domácnosti novú sedačku a neviete sa rozhodnúť, čo by bolo lepšie? Či koženkový gauč, kožený, ekokožu, látku, plyš? Poradíme vám, zhodnotíme, aké sú klady a zápory jednotlivých materiálov. Nejde predsa o jednoduchú záležitosť. Sedačka vás bude sprevádzať zrejme viac rokov, preto je výber tej správnej naozaj dôležitý.
Na trhu sú v súčasnosti ponúkané kvalitné materiály, ktoré sú technologicky opracované tak, aby sa dali ľahšie, rýchlejšie a pohodlnejšie čistiť a vydržali aj väčší nápor tlaku, preto sa nepoškodia tak rýchlo.
Vlastnosti poťahu
Poťah by mal spĺňať tri kvality.
- Mal by vydržať väčší nápor tlaku a nepoškodiť sa – mal by byť teda odolný voči oderu.
- Mal by byť jednoducho čistiteľný, a teda odolný voči špine.
- Mal by si zachovať aj po dlhší čas stálosť farby.
Odolnosť voči poškodeniu sa testuje na malej vzorke poťahu, do ktorej sa pod istým tlakom otáča kotúč až dovtedy, kým sa látka nepretrhne. Kým najnižšia hodnota, ktorú by mal poťah dosiahnuť je 13 000 cyklov kotúča, látky na dnešnom trhu sa pohybujú od 20 000 cyklov kotúča. Ide teda o kvalitné poťahy odolávajúce pretrhnutiu a poškodeniu Na stránke idealsedacky.sk ponúkajú často poťahy na sedačky od 50 000 cyklov vyššie.
Odolnosť voči špine znamená odolnosť látky voči neželaným tekutinám, či iným nečistotám, ktoré sa môžu dostať do kontaktu s poťahom. Súčasné poťahy sú kryté materiálmi, ktoré zabraňujú vsiaknutiu alebo vstrebaniu nežiadúcich nečistôt.
Za stálosť farby sa považuje zachovanie rovnako sýteho odtieňa aj po vystavení poťahu slnečným lúčom. Stupňovanie stálosti farby sa udáva od hodnoty 1 do 5, no len pri máloktorých sedačkách sa s týmto číslom možno stretnúť.
Druhy poťahu
Koža
Ide o útulný materiál, ktorý pôsobí prirodzene, interiéru dodáva teplo. Sedačky vyrobené z pravej kože sú pomerne drahšia záležitosť, preto ich prítomnosť v interiéry dodáva pocit luxusu, komfortu, elegancie.
Dnes sa na výrobu sedačky z pravej kože využíva koža z hovädzieho dobytka, ktorá je pružná, určite sa nezrazí a je veľmi odolná voči skorému opotrebovaniu sa. Samozrejme, ak sa rozhodnete pre jej kúpu, určite ju neumiestňujte blízko tepelného zdroja, pretože koža rýchlo vyschne.
Ako sa o ňu starať? Kožená sedačka, o ktorú sa budete poctivo starať, vám môže slúžiť aj dlhých 20 rokov a jej výzor bude ako za mlada.
Koženú sedačku nie je nutné vysávať, keďže nečistoty sa do nej nezvyknú usadiť. Stačí ju pretrieť od prachu a drobných nečistôt destilovanou vodou, lanolínom, prípadne kvalitnejším prostriedkom na to určenému, ktorý vyčistí aj drobné špinky z pórov kože. Čistenie je vhodné vykonávať každý pol rok.
Koženka
Ide o dosť vernú napodobeninu kože, ktorá sa síce pohľadom naozaj vyrovná pravej koži, no za jej vlastnosťami zaostáva. Koženka sa rýchlejšie oderie a nie je taká priedušná.
Ekokoža
Taktiež sa podobá pravej koži a vlastnosťami sa jej taktiež približuje. Dobre odoláva oderu a je dostatočne pevná, dokáže si udržať svoju farbu, no nevýhodou je, že ľahko prepúšťa tekutinu, ktorá sa po vsiaknutí môže dostať až na podkladový materiál.
Látka
Látka je najrozšírenejší a najčastejšie využívaný materiál na výrobu sedačiek. Medzi jej prednosti patrí široký výber farebných variácií, pocit mäkkosti, pohodlnosti a útulnosti, a je tiež odolná voči oderu. Nevýhody ale spočívajú v rýchlemu absorbovaniu nečistôt, z ktorých môže časom vzniknúť aj nepríjemný pach celej sedacej súpravy. Preto je pri výbere látkového poťahu vhodné informovať sa aj o technológiách, ktoré boli použité na ochranu poťahu voči mastnoste, vode, prachu.
Ako sa starať o látkovú sedačku? Vhodné je sedačku vysávať aspoň raz za týždeň a čistiť látku parou, suchou penou alebo šampónom na to určeným. Samozrejme, snažiť sa, aby bol povrch čo najmenej mokrý a dbať na to, aby dostatočne vyschol.