Na čo nezabudnúť v jarnej záhradke?

Sneh v záhradách a záhonoch sa pomaly ale isto roztápa a to je neomylným znakom toho, že jar už klope na dvere. Aj vás svrbia dlane a tešíte sa opäť na tú príjemnú drinu v záhrade? Potom určite nezabudnite na tieto momenty.

Starostlivosť o trávnik

Trávnik býva, najmä skraja jari, premočený. Venujte mu pozornosť až po tom, ako prebytočná voda vyschne. Je možné, že na ňom nájdete väčšie či menšie mapy zožltnutej trávy. To nie je nič iné ako pleseň. Takto napadnutú trávu je treba vytrhnúť a vyhodiť. Ak je zaplesnená väčšia plocha, použite postrek proti plesniam. Ak plánujete pokosenú trávu použiť ako výstelku do záhonov, spravte tak len s trávou, ktorá je zdravá.

Kríky a stromy

Ak ste stromy a kríky zazimovali pomocou ochranných fólií a tkanín, je práve začiatok jari tým správnym časom na ich odstránenie. Napomôžete tak ich rastu a bujneniu. Oschnuté a polámané konáre ostrihajte a vyrežte a ak je teplota vyššia ako – 5°C, môžete začať aj s omladzovacími rezmi. Ranu po reze ale nezabudnite zatrieť štepárskym voskom.

Záhony

Mnohí záhradkári sa tešia práve starostlivosť o záhony plné kvetín a zeleniny. Začiatok jari je skvelým časom na ich údržbu. Vyžadujú očistenie, prekyprenie pôdy a kvalitné hnojivo. Ak sa na vašich záhonoch vyskytujú letničky alebo trvalky, omladiť ich môžete práve na jar a to skrátením tesne nad zemou. Novú výsadbu riešte až po utíchnutí mrazov, no sadeničky na parapetnej doske môžete mať pripravené oveľa skôr.

Záhradná technika v dobrom stave

Kosačka, krovinorez či iná motorizovaná technika je stabilnou súčasťou záhradného náradia. Základom jej dobrého stavu sú čisté vzduchové filtre, správne nastavené ventily, čisté sviečky zapaľovania a chladiace systémy, keďže motory pracujú pri vysokých otáčkach. Je dobré, ak v motore necháte na zimu olej, no do novej sezóny ho treba vymeniť za nový.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..