Kroky, ktoré vás spoľahlivo dovedú k novému domovu

Vytvoriť ozajstný domov si vyžaduje veľa času a nemenej financií. Navyše, ide o kreatívny proces, ktorý má svoju postupnosť. Inšpirujte sa a využite naše poznatky pri rekonštrukcii či stavaní príbytku od absolútnych základov.

Program ako základ

Vytvorenie nového domova si vyžaduje nastavenie cieľov a ich postupné uskutočňovanie. Aby ste ciele priviedli do reality, budete musieť nájsť odpovede na celý rad otázok. Pri tejto práci zapojíte obe hemisféry mozgu – praktickú a samozrejme aj tú druhú, ktorá je zodpovedná za emócie.

Tieto otázky vám pomôžu vytvoriť základný program:

– Čo chcete dosiahnuť?

– Koľko by to stálo?

– Je to reálne uskutočniteľné?

– Má plán A zmysel?

– Aký je plán B?

Vytvorenie rozpočtu

Stanovenie rozpočtu tvorí samostatnú kapitolu. Nájdite prienik medzi vašimi snami a reálnymi možnosťami, ktoré si môžete dovoliť. Neopomeňte žiaden detail – cenu za pozemok, dane, poplatky, cenu za vypracovanie projektu, stavebné práce (aj okolo záhrady), sumu za nábytok atď. A, samozrejme, nezabudnite na nepredvídateľné situácie. Cesta z bodu A do bodu B môže mať niekoľko obchádzok, ale žiadna z nich by nemala ohroziť realizáciu projektu – pokiaľ ste na ne pripravení.

Nájdite pozemok (alebo starší dom na predaj)

Kde a ako chcete žiť? Možno túžite po domčeku obklopenom lesmi alebo chate s výhľadom na oceán. Čo robiť, keď ani jedna z možností nie je aktuálna?To nevadí, neskôr možno bude. Nateraz je dôležité nájsť miesto, s ktorým sa stotožníte a ktoré budete môcť úprimne nazývať domovom.

Zostavte tím profíkov

Do rekonštrukcie môžete ísť na vlastné tričko, no najať si tím profesionálov sa javí ako lepšia cesta. Nakoniec, ani pred súdom sa v drvivej väčšine nezastupujú obžalovaní, ale najímajú si právnikov, no nie? Tak prečo by ste nezverili jednu z najväčších investícií vášho života do rúk skúseného tímu.

V celom procese hrá významnú úlohu architekt a staviteľ (môže to byť tá istá osoba). Práve on bude vašim sprievodcom, radcom a v neposlednom rade aj koordinátorom všetkých úloh, ktoré sa na vašom vysnívanom bývaní udejú.

Plánujte, plánujte a plánujte ešte viac

Každý veľký projekt si vyžaduje detailnú prípravu. Odborníci vedia, že pohnúť so stenou na výkrese je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako pohnúť so stenou, ktorá už reálne stojí. Myslite na „čo ak?“ faktor a nerozhodnite sa skôr, kým nepreveríte všetky možnosti.

Aj najlepšie naplánovaná akcia ale môže v nejakom momente zlyhať. V takej chvíli zachovajte pokoj a nájdite riešenie spolu so svojim tímom. Práve teraz sa vám skúsení odborníci môžu veľmi hodiť. Je dôležité vzájomne sa neobviňovať, ale čím skôr nájsť to najlepšie riešenie.

To, čo rekonštruujete alebo nanovo staviate, je váš dom. Váš. Tvrdo ste makali a investovali ste priveľa času na to, aby ste si ho vo výsledku neužili. Postavte ho tak, aby vyhovoval potrebám vás a vašej rodiny. Nie je to len spálňa, kuchyňa a obývačka, ale váš domov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..