Home office je čoraz obľúbenejšou formou odmeny zamestnávateľov voči svojim zamestnancom. Aj práca z domu si však vyžaduje logicky utriedený priestor. Je vašou výhodou, že si ho v plnej možnej miere môžete ovplyvniť a prispôsobiť. Ako na to?
Stôl
Pracovným nástrojom „home officákov“ je v drvivej väčšine počítač. Práca na ňom si vyžaduje presedené hodiny za monitorom, čo nie je zrovna to pravé orechové pre ľudské telo. Základom zdravého sedenia je preto adekvátna výška stola. Tá by mala byť taká, aby ste sa pri sedení pevne dotýkali nohami zeme. Uhol v kolenách by pritom mal byť medzi 90-100°. Čo sa hĺbky stola týka, tá by mala byť taká, aby dovoľovala umiestnenie monitoru do vzdialenosti asi 50 – 60cm od vašich očí. Krčnej chrbtici prospeje, ak horná tretina monitoru bude zhruba vo výške očí.
Stolička
Čo sa stoličky týka, tá by mala byť v prvom rade pohodlná, so sedením dostatočne hlbokým a širokým. Výškovo nastaviteľný posed je ďalším benefitom, na ktorý by ste mali klásť dôraz. V súčasnosti sú čoraz viac populárnejšie stoličky s dynamickým sedením. Nestabilný posed núti telo sedieť v prirodzenej a zdravej polohe. To je na jednej strane určite super, no na strane druhej je takéto sedenie fyzicky pomerne náročné a zo začiatku si naň treba zvyknúť. V prvých dňoch by ste mali počítať s väčšou či menšou svalovicou na miestach, o ktorých ste možno ani netušili.
Osvetlenie
Ideálom je prirodzené osvetlenie po čo najväčšiu časť dňa. Ak pri práci často píšete perom alebo kreslíte, tak dbajte o to, aby vám svetlo na pracovnú plochu dopadalo vždy z opačnej strany ako je ruka, ktorou pracujete. Pravákom teda z ľavej a ľavákom z pravej strany. Na PC sa vám bude pracovať určite lepšie, ak sa vám svetlo nebude odrážať od monitora. Okná by ste kvôli tomu mali pre každý prípad vybaviť žalúziami. Svetlo by však v miestnosti malo byť distribuované rovnomerne, aby nedochádzalo k priveľkým svetelným kontrastom na pár metroch štvorcových.