Hliníkové typy okien

Kvalitnou, elegantnou a zároveň modernou alternatívou k plastovým a dreveným okenným rámom sú okná hliníkové. Ich cena je však oproti rámom z ekvivalentných materiálov hneď niekoľkonásobne vyššia. Na druhej strane, za kvalitu je neraz potrebné siahnuť hlbšie do vrecka. Aj preto si azda čoraz väčšiu priazeň získavajú aj u súkromníkov. Súčasné hliníkové okná nie sú celohliníkové ako tomu bolo v minulosti, ale predstavujú kombináciu materiálov. Môžeme teda hovoriť o plastovo-hliníkových a drevo-hliníkových oknách.

shutterstock_71566942

Vzhľadom na to, že hliník je vodivý materiál, je dôležité aby mal profil hliníkových okien prerušený tepelný most, teda aby dve vrstvy kovu boli oddelené izolačnou vrstvou. Rámy bez prerušeného tepelného mostu možno využiť výlučne v interiéri. Hliníkové rámy podobne ako drevené sa spájajú v rohoch lepením za pomoci rohového prvku (hranola). Drevo-hliníkové okenné rámy spájajú to najlepšie z vlastností eurookien a odolnosti hliníka voči vonkajším vplyvom. Na rozdiel od plastových, ponúkajú oveľa rozmanitejšie možnosti v konštrukcii, vyznačujú sa vysokou variabilitou, tvarovou stálosťou a komplexnosťou vlastností. Pri konštrukcii je možné zvoliť si z veľkého počtu vzájomne kombinovateľných fasádnych, dverových a okenných systémov.

Drevo-hliník poskytuje aj vyššiu bezpečnosť proti vlámaniu než plast či drevo. Takéto rámy vyhovujú najprísnejším technickým aj estetickým požiadavkám súčasnosti. Kvalita, pevnosť a súčasne ľahkosť, dlhá životnosť (sto rokov a viac), prepracovaný vzhľad, nadčasový dizajn a štýlové tenké rámy, možnosť bezpečnostnej alebo nepriestrelnej úpravy, široká paleta farebných prevedení a tvarov, a neobmedzené možnosti v imitáciách materiálov z nich robia favorita v dokonalosti. Vďaka týmto vlastnostiam výborne vyniknú na moderných budovách a perfektnú využiteľnosť majú na nízkoenergetických novostavbách. Vďaka užšiemu rámu sú obzvlášť vhodné na zasklenie veľkých presklených plôch, napr. pri francúzskych oknách. Prakticky nulový tepelný únik tieto rámy priam predurčuje na zimné záhrady. Podľa potrieb do nich možno osadiť ako dvojsklo tak i trojsklo. Nevýhodou môže byť istá nevhodnosť pre určité typy stavieb (napr. staršie budovy s historickým nádychom a pod.).

Treba ešte podotknúť, že tak ako každý iný materiál aj drevo-hliník podlieha určitým vplyvom. Na drevo má vplyv vlhkosť, na hliník zase teplo. Avšak kombináciou týchto materiálov sa podarilo dosiahnuť využite tých najlepších vlastností každého z nich. V prípade dreva ide o využite krásy vzhľadu a dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Smerom do interiéru totiž štruktúra dreva navodzuje príjemný pocit tepla. Vynárajú sa tak aj početné možnosti pre dizajnové riešenie interiéru domu alebo bytu. V prípade hliníka sú to zase minimálne nároky na údržbu.

Hliník nehrdzavie a preto rámy, ktoré sú z vonkajšej strany opatrené hliníkovým systémom, nevyžadujú žiadnu špecifickú starostlivosť, ak nepočítame pravidelný servis kovania, ktorý je potrebný pri akomkoľvek type okien. Hliníková vrstva zároveň chráni samotné drevo pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi (dážď, vietor, krúpy…). Spojenie hliníka a dreva umožňuje plynulé odvetrávanie priestoru čo tiež zabraňuje vzniku plesní.

Drevo-hliníkové okná v súčasnosti predstavujú maximálnu kvalitu dostupnú na slovenskom trhu, ale aj za najvyššiu cenu. Ešte stále predstavujú asi len 10 % z celkového objemu predaja okenných rámov. Medzi ich najväčšie plusy môžeme zhrnúť nosnosť a vysokú odolnosť (a to aj pri nízkej hmotnosti konštrukcie), úzky profil, variabiliua povrchových úprav a tvarov, moderný dizajn, recyklovateľnosť, bezpečnosť, ohňovzdornosť, trvácnosť a nenáročnosť na údržbu. V každom prípade, nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ okien, dbajte predovšetkým na dobú izoláciu celého domu či bytu proti vlhkosti. To je základ úspechu pre akékoľvek okenné rámy.

Zdroje:

drevital.sk/drevo-hlinik

http://www.investujeme.sk/ake-tepelno-izolacne-vlastnosti-maju-plastove-drevene-a-hlinikove-okna/

http://okna.dobretipy.sk/porovnanie-plastove-okna-eurookna-hlinikove-okna/

http://www.djsarchitecture.sk/aspekty-vyberu-okien

http://www.makrowin.sk/produkty/drevohlinikove-okna/

http://www.najlepsieokna.sk/najcastejsie-otazky/hlinikove-alebo-plastove-okna


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..