Čo by ste sa mali spýtať krajinného architekta skôr, než si ho najmete? – II.časť

Ak ste sa rozhodli pre spoluprácu s krajinným dizajnérom, iste netúžite po nepríjemných prekvapeniach uprostred rozrobeného projektu. Správny výber správneho človeka je aj o správnych otázkach, ktoré treba položiť ešte pred tým, než spoluprácu potvrdíte podaním rúk a podpisom zmluvy. Pripravili sme pre vás pokračovanie tejto témy.

Aké sú odhadované náklady?

Jasná komunikácia ohľadom odhadovaných nákladov na prácu je nevyhnutnosťou a váš dizajnér by mal byť aj v tomto smere maximálne úprimný. Vo všeobecnosti je výpočet nákladov riešený vzhľadom na štvorcové metre inštalovaných plôch. Dôležité je tiež vyjasniť si postup pri neočakávaných zmenách v rámci navrhnutého projektu. Tie sa často dejú, preto by malo byť jasné, či si architekt bude účtovať aj za čas potrebný na zmenu plánov a inštalácií.

Existujú možnosti ako znížiť náklady?

Niektoré záhradné riešenia sú nákladnejšie ako ostatné a dizajnér by vám mal ujasniť a predostrieť možnosti ako náklady znížiť. Teda, pokiaľ vás odpoveď na túto otázku zaujíma. Ideálne je, ak dospejete k riešeniam, ktoré neohrozia predom zvolený štýl novej záhrady.

Ako dlho budú práce trvať?

Čas, potrebný na návrh a inštaláciu projektu, závisí od viacerých okolností: rozsahu samotného projektu, dostupnosti dodávateľov a ostatných špecialistov, času nevyhnutného na objednanie a doručenie materiálu, svoju úlohu zohráva ale napríklad aj počasie či kvalita terénu a udalosti, ktoré sa nedajú očakávať. Neprikazujte dizajnérovi dokedy má prácu vykonať. Miesto toho sa ho spýtajte na časový odhad prác. Ak majú byť práce vykonané poriadne, potrebujú svoj čas.

Kedy vyrastie nová záhrada?

V tomto prípade veľa záleží od typov rastlín a od toho v akom čase sú vysadené. Malá oblasť s okrasnými trávami a trvalkami vyrastie za sezónu, väčšie plochy s kríkmi či stromami môžu rásť aj niekoľko rokov. Konzultujte výber rastlín v dostatočnom predstihu.

Ako veľmi náročná bude údržba novej záhrady?

Od novej záhrady iste očakávate, že bude vyzerať super čo najdlhšie. To sa ale bez poriadnej údržby nezaobíde. Koľko času ste ochotní jej venovať? Aj o tomto by ste sa mali s dizajnérom porozprávať. Znalý záhradný architekt by vám mohol odporučiť overené spôsoby starostlivosti, prípadne priamo ľudí-záhradníkov, ktorí by ich dokázali aplikovať do praxe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..