Akú detskú posteľ zvoliť pre deti do 6 rokov

Ako rodič ste už určite zažili ten pocit, akoby vaše dieťatko od večera do rána narástlo o päť centimetrov. Najmä v útlom veku sa jeho potreby menia doslova zo dňa na deň a keď ste si z pôrodnice priniesli maličké bábätko, ktoré ležalo tam, kde ste ho položili, už o pár týždňov vám dá nahlas najavo svoje preferencie.

A tým sa to vôbec neskončí. Každý rodič vám potvrdí, že z útlych drobcov sa stanú vyrastení pubertiaci tak rýchlo, že si to ani nestihnete naplno užiť. Od narodenia do šiestich rokov strávia v posteli oveľa viac času ako my, dospelí.

Môže za to jednak úplne iný spánkový cyklus, ktorý u bábätiek môže počas dňa vyplniť až osemnásť hodín, ale aj skutočnosť, že si v postieľke čítame knihy, deti sa na nej často hrajú a trávia na nej čas aj so súrodencami alebo detskými návštevami. Je to jednoducho ich bezpečné miesto, ktoré by malo byť šité na mieru ich potrebám. Ako na to?

Materiál postele vhodný pre deti

Keďže detičky trávia v posteli veľmi veľa času, je dôležité, aby boli neustále v čistom ovzduší a aby ich obklopovali kvalitné materiály. Drevotriesky sú síce omnoho lacnejšie a katalógy s nábytkom chrlia ich ponuku v najrôznejších farbách a dizajnoch, ale najmä v prípade detí nie je nič lepšie ako masív.

Detská drevená posteľ okrem čistého ovzdušia bez nebezpečných výparov lepidiel poskytuje aj pocit hrejivosti a domácej útulnosti. Zároveň vďaka svojej kvalite vydrží plniť svoju funkciu veľmi dlhý čas.

Postele podľa veku

Podľa veku dieťaťa si môžete zvoliť nasledujúce typy postelí a postieľok.

  • Detská postieľka – pre najmenšie bábätká je vhodná výškovo nastaviteľná postieľka, ktorá vám ušetrí bolesti chrbta. Keď sa začne dieťa stavať na nohy, je vhodné posunúť dno postieľky čo najnižšie a využívať ju na hranie.
  • Detská posteľ – má zvyčajne rozmery 70 x 140-160 cm. Sú nízke a často majú zaujímavý tvar, napríklad domčeková posteľ alebo autíčko.
  • Klasická posteľ – váľanda – jej výhodou je najmä väčší rozmer, 90 x 200 cm, ktorý bude dieťa využívať od útleho veku až do adolescencie.
  • Rastúca posteľ – svoju veľkosť mení doplnením matraca a niekedy je kombinovaná s komodou na uloženie oblečenia, zásuvkou na perinu a vankúš alebo prebaľovacím pultíkom.

Postele podľa funkcie

  • Poschodová posteľ – do šiestich rokov tento typ postele neodporúčame, nakoľko vyliezanie a zliezanie by nemuselo byť bezpečné, pretože koordinácia detí v tomto veku ešte nie je úplne vyvinutá.
  • Detská vyvýšená posteľ – je vhodnejšia pre staršie deti, ktoré využijú priestor pod ňou na hranie alebo na kútik určený na písanie domácich úloh.
  • Posteľ s prístelkou – pod posteľou na nožičkách je zasunutá prístelka na kolieskach. Môžete ju využiť pre deti, pre kamarátov na prespávanie alebo iba ako bezpečnostný prvok, ak dieťa často padá z postele – skotúľa sa na mäkký matrac.
  • Posteľ s úložným priestorom – napríklad so zásuvkou na kolieskach alebo s úložným priestorom na posteľnú bielizeň. Hodí sa do malých bytov, kde je každý úložný priestor cennou výhodou.

Bezpečnostné prvky

Pre detské postele by mali byť samozrejmosťou zaoblené rohy, aby prípadné nárazy menej boleli a neboli príliš ostré. Aj v prípade, že je postieľka veľmi nízka, je potrebné, aby mala bočnice, teda nízke drevené ohrádky. Tie zabezpečia, aby sa dieťa v spánku neskotúľalo na zem a nespôsobilo si zranenie hlavy alebo inej časti tela.

Nízke postieľky zároveň poskytujú deťom určitú mieru samostatnosti, keďže pri vstávaní z nich nebudú potrebovať našu pomoc. Pokiaľ sú pre vás najvhodnejšie poschodové alebo vyvýšené postele, je vhodné, aby k hornému matracu neviedol rebrík, ale schody, napríklad zo skriniek, ktoré zároveň poslúžia na odkladanie vecí dieťatka.