Ako vybrať dekorácie do akvária

Pri zaobstarávaní spoločenského akvária si musíme uvedomiť, že také akvárium má okrasný charakter a má esteticky pôsobiť na prostredie, napríklad v obývacej izbe. Nemôžeme ich len tak náhodne rozostavovať po nábytku a do voľných priestorov miestnosti. Viac o dekoráciách v článku.

Také akvárium by malo tvoriť súlad s interiérom miestnosti a nemalo by narušovať celkovú harmóniu vnútorného priestoru. A preto treba všetko premyslieť, naplánovať a až potom pristúpiť k samotnej realizácii.

Je potrebné zladiť akváriový mikrosvet s charakterom nábytku , izbovými rastlinami a napríklad aj bytovými doplnkami. Dnes už máme na trhu dostatočný výber dekorácií do akvária. Akvárium musí pôsobiť prirodzeným dojmom. Na dekoratívne účely nám poslúžia rôzne kamene, korene, pozadia, rastliny, ale aj vhodné osvetlenie.

Kamene ako dekorácia

Akvaristické obchody nám ponúkajú kamene importované z Japonska a Ázie . Také kamene majú najrôznejší pôvod a zloženie, ale určite by nemali svojim zložením nijako zásadne ovplyvňovať chemismus vody v akváriu. V ponuke môžu byť lávové kamene aj vápenec. Pomocou kameňov je možné v akváriu vybudovať terasy a potom sa dno pri zadnej stene zdvihne do úctyhodnej výšky. V akváriu by mali určité kamene dominovať.

Korene ako dekorácia

Tu by sme mali použiť prírodné korene a drevo z tropických oblastí. Ťažšie a masívnejšie korene neplávajú a zostanú pri dne akvária. A tie ľahšie korene je ideálne zaťažiť kameňom. Až dostatočne nasiaknu vodou (cca počas 2 týždňov), potom už plávať nebudú. Spočiatku sa môže na koreňoch tvoriť „sliz“, ktorý však pomocou odsávacej hadice zlikvidujeme. Určite je vhodné použiť korene zakúpené v obchode pre akvaristov, aby ste mali istotu, že do svojho akvária „nezavlečiete“ nejaké parazity .

Pozadie ako dekorácia

Pozadie do akvária môže byť vo forme klasickej akváriovej tapety alebo dnes je v ponuke už 3D akváriové pozadie . Ten, kto má rád jednoduchosť, môže si zaobstarať tapetu jednofarebnú, napr. čiernu. Na takej tapete pekne vyniknú rastlinky. Výhodou klasických tapiet je ich jednoduché upevnenie z vonkajšej strany akvária. Pri inštalácii 3D tapiet si už musíme uvedomiť, že nám budú uberať na objeme akvária. Treba si ale uvedomiť, že z tapety nechceme urobiť dominantu akvária , ale chceme dať vyniknúť obsahu akvária.

Rastliny ako dekorácia

Taktiež rastliny musia tvoriť v akváriu určitú kompozíciu. Napríklad dominantnú rastlinu nebudeme v akváriu umiestňovať do stredu, ale zasadíme ju trochu od stredu. S osadzovaním rastlín začneme v zadnej časti akvária , kde umiestnime rastliny, ktoré sú vhodné pre skupinovú výsadbu.

Osvetlenie ako dekorácia

Súčasný trh nám ponúka rôznu farebnosť osvetlenia, a to svetlo bielej, do červena alebo aj do modra. Aj tu treba uvažovať tak, aby nám farba osvetlenia napríklad zdôraznila určité rastlinky v akváriu. Tiež pri inštalácii akváriových svetiel máme rôzne možnosti, či už umiestnenie na hrane akvária alebo napríklad zavesenie priamo zo stropu.