Správny náter drevo ochráni

Drevo bolo po stáročia najdôležitejším stavebným materiálom, je to prírodný a hlavne kvalitný materiál, ktorý nielen dobre vyzerá ale pri správnej údržbe vydrží pekný a funkčný po mnoho desaťročí. V súčasnosti sa teší čoraz väčšiemu záujmu, ľudia ho znova začali preferovať pred inými syntetickými materiálmi. Aby však drevo a výrobky z neho vydržali v dobrej kondícii čo najdlhšie, musíte sa oň dobre starať a chrániť ho najmä pred poveternostnými vplyvmi, použite teda náter na drevo.

Nové drevo musíte správne ošetriť

Ak máte nové drevo, je nevyhnutné ho najprv správne ošetriť a to ochranným náterom proti drevokazným škodcom a plesniam. Na toto určite nesmiete zabudnúť, drevo vám tak vydrží podstatne dlhšie. Vrchný náter na drevo vyberajte podľa toho, či je drevo v exteriéri alebo interiéry. Drevo v exteriéri je vystavené slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom ako je vietor, dážď, sneh a mráz. Toto všetko mám neblahý vplyv na vzhľad a kvalitu dreva. Drevo v interiéri je pred vplyvmi počasia chránené, treba si však vyberať radšej ekologické farby, ktoré nebudú ohrozovať vaše zdravie.

Lazúra alebo farba?

Drevo je prírodný materiál a samotná kresba dreva je nádherná, ak máte teda kvalitné drevo, bola by škoda zakryť jeho kresbu. Zvoľte si radšej lazúru na drevo, ktorá drevo napustí do hĺbky a jemne zafarbí podľa zvoleného odtieňa. Ak máte drevo, ktoré je už staršie, má mnoho kazov alebo nerovný povrch, vtedy je lepšie použiť farbu na drevo, ktorá prekryje tieto nedostatky ale zároveň aj kresbu dreva. Či už natierate lazúrou alebo farbou, aplikácia by mala prebiehať vo vhodnej teplote, najmä ak natierate drevo v exteriéri, nemali by ste drevo natierať na priamom slnku no ani keď je príliš vlhko. Jednotlivé nátery medzi sebou by mali dostatočne dlho schnúť, až potom aplikovať ďalší náter. Drevené nábytky a terasy si vyžadujú zvláštnu ochranu dreva, doporučuje sa tieto napúšťať olejom, ktorý presiakne až do hĺbky dreva a nábytok aj drevo na terase nezačne plesnieť a hniť. Každé drevo musíte natierať pravidelne, aspoň raz za dva-tri roky, nie až keď je drevo zničené a znehodnotené. Vtedy by ste totiž museli prácne odstrániť pôvodný náter, drevo prebrúsiť a začať odznova. Ak sa chcete o náteroch na drevo dozvedieť viac, kliknite na stránku https://carodreva.sk/