Premýšľate nad tým, ako docieliť aby aj okolie vášho domu vyzeralo dokonale? Základom je kvalitné a nadčasové oplotenie. Doprajte si moderný dizajnový gabiónový plot, ktorý vám poskytne vysokú úroveň súkromia. V prípade, že už oplotenie domu máte, no hľadáte spôsob ako skrášliť, vdýchnite mu nový život a vysaďte okolo neho niektoré z vhodných popínavých rastlín. Nechajte sa inšpirovať a spoľahnite sa, že váš plot bude najkrajší na celej ulici.
Nadčasové a bezpečné – gabiónové oplotenie
Gabiónové ploty sú nadčasové a zároveň veľmi trendy a populárne. Môžu slúžiť ako kvalitná alternatíva murovaného plota. Gabiónové ploty zaručujú vysokú pevnosť a dlhodobú životnosť. Základom tohto oplotenia je klietka z veľmi kvalitného zváraného pletiva, ktoré má dvojitú antikoróznu úpravu, je zabezpečené pozinkovaním a vypalovanou polyesterovou farbou. Vyrábajú sa až do výšky 2 m a hrúbka je 16 cm.
Do klietky sa nasypú alebo poukladajú skaly či kamene, tak aby výsledok spĺňal vaše požiadavky. Kamenivo voľte vždy o niečo väčšie ako sú jednotlivé oká na pletive, aby nevypadávalo von. Je len na vašom vkuse, aký typ kameňa zvolíte a akým spôsobom ho budete ukladať. Dôležité je, aby plot vkusne dotváral okolie domu a zabezpečoval vám súkromie.
Z estetického hľadiska sú zaujímavejšie gabiónové ploty, do ktorých sa kamene ukladajú. Je to síce pracnejšie i časovo náročnejšie, no výsledok stojí za to. Môžete si totiž vyskladať farebnú mozaiku z rôznych druhov prírodných kameňov. Najčastejšie sa ako výplň gabiónového oplotenia používa žula, ale vhodný je tiež čadič, kremeň, mramor, bridlica, travertín či andezit.
Kreativite sa pri vytváraní gabiónových plotov medze nekladú. Môžete ich dokonca vyzdobiť závesnými kvetináčmi, do ktorých vysadíte vaše obľúbené kvety. Vaše oplotenie tak získa celkom iný rozmer.
Kvitnúce oplotenie
Ak chcete zútulniť interiér, vo väčšine prípadov siahnete po nejakej zelenej rastline. Kúty sa s nimi nezdajú také tmavé a parapety prázdne. V exteriéri to funguje úplne rovnako. Ak potrebujete vo vašej záhrade vytvoriť príjemnú clonu kvôli súkromiu, či romantické zákutie alebo len skrášliť nudný plot, siahnite po popínavých rastlinách.
Na tento účel je najvhodnejšie zvárané poplastované pletivo, prípadne poplastované panelové ploty. PVC vrstva, ktorá obaľuje oceľový drôt, totiž zabraňuje prehrievaniu oplotenia a neodoberá úponkom rastlín vlahu. Horizontálne drôty poplastovaného pletiva sú zvlnené, takže voda rýchlejšie steká na zem. Funguje ako prirodzený zavlažovací systém pre rastlinu. Klasické štvorhranné pletivá sa na tento účel veľmi neodporúčajú, pretože by po čase nemuseli nápor drevín vydržať.
Najlepšie urobíte, ak si vyberiete zvárané pletivo, ktoré má pravidelné usporiadanie ôk a vytvára sieť. Popínavé rastliny tak majú mnoho oporných bodov na zachytenie a môžu vytvoriť súvislú zelenú stenu. Popínavé rastliny nevysádzajte k príliš vysokým pletivám, pretože sa časom môžu stať veľmi nestabilné. Ideálna výška je do 180 cm. Ak splníte tieto požiadavky, potom sa už fantázii medze nekladú. Je len na vás, kam takúto kvitnúcu zelenú stenu umiestnite. Môžete ňou napríklad:
- Predeliť záhradu na úžitkovú a odpočinkovo okrasnú zónu.
- Získať súkromie pred zvedavými pohľadmi okolia.
- Zamaskovať nevzhľadný múr. „Ak vysádzate popínavé rastliny na oporu pri plnej stene, je treba dodržať aspoň 15 cm odstup medzi rastlinou a fasádou. Vzduch tak bude môcť lepšie prúdiť, listy rýchlejšie vyschnú a nebudú sa šíriť rôzne ochorenia rastliny,“ odporúča záhradná architektka Stanislava Balabasová.
- Vytvoriť príjemný tieň.
- Skrášliť vaše oplotenie okolo pozemku.
- Dodať vašej záhrade moderný vzhľad.
Nezabúdajte, že nie všetky druhy popínavých rastlín sú vhodné na vysádzanie ku kovovej mriežke. S tenkými drôtmi si najviac rozumejú tie, ktoré sa na svoju oporu prichytávajú ovíjavými stonkami. Vhodné sú i druhy s dlhými výhonkami, ktoré sa ku kovovej opore vyväzujú. „Pletivo by som určite neodporúčala nechať zarásť paviničom a brečtanom. Na oporu sa oba prichytávajú prísavnými platničkami a svojou silou by ju dokázali vylomiť,“ radí záhradná architektka Stanislava Balabasová. Zamerajte svoj výber na vistériu, mnohofarebné plamienky, voňavé popínavé ruže či exotický zimolez.
Nový náter – nové oplotenie
Najjednoduchším a zároveň najefektívnejším spôsobom, ako si skrášliť starý pletivový plot, je dopriať mu nový náter. Oploteniu tak dáte celkom iný rozmer a bude vyzerať ako nové. Nový náter nemá len estetickú funkciu, ale zároveň vaše oplotenie chráni a predlžuje mu životnosť.
Minimálne raz za pol roka pozorne prezrite celé pletivoi celú nosnú konštrukciu. Odhalíte tak mechanické poškodenia, ktoré by mohli viesť k väčšiemu poškodeniu vášho oplotenia. Ak zakročíte včas, ušetríte si čas i financie na jeho prípadnú náročnejšiu rekonštrukciu či dokonca výmenu.
Najväčším nepriateľom pletiva je hrdza. Dokáže ho napadnúť i v mieste toho najmenšieho mechanického poškodenia. Hrdzu alebo starý náter je potrebné odstrániť obrúsením. Podľa rozsahu poškodenia zvoľte šmirgľový papier alebo drôtenú kefu. Pri rozsiahlejších zasiahnutiach hrdzou i elektrickú brúsku.
Následne pletivodôkladne očistite od prachu a zvyšných nečistôt. Potom plochu odmastite špeciálnym odmasťovacím prípravkom alebo liehom. Môžete použiť aj odhrdzovač. Na povrchu vytvorí ochrannú bariéru, poskytujúcu dokonalú ochranu voči korózii. Nanáša sa štetcom alebo v spreji. Odstránenie hrdze a očistenie oplotenia má veľký vplyv na životnosť nového náteru.
Takto pripravené pletivo natrite v prvom kroku základným antikoróznym náterom, ktorý ho ochráni proti korózii a zároveň zvýši priľnavosť druhého vrchného náteru.
Po dokonalom zaschnutí základnej farby použite podľa vlastného vkusu vrchnú kryciu farbu. Dnes už viete tieto dva kroky spojiť do jedného. Na trhu sú dostupné základné farby, ktoré už antikorózne pigmenty obsahujú. Zároveň si môžete vybrať z viacerých farebných prevedení. Ušetríte tak čas i peniaze.