Tieniacu techniku môžeme rozdeliť na dve základné kategórie: interiérovú a exteriérovú. Väčšinou sa stretávame práve s interiérovou tieniacou technikou, ale zaujímavé riešenia nájdeme aj v kategórii exteriérového tienenia.
Vonkajšie rolety
Obľúbené sú hlavne účinné vonkajšie rolety. Na prvý pohľad fungujú rovnako ako vnútorné rolety, ale práve ich umiestnenie z vonkajšej strany prináša viacero výhod, ktoré určite oceníte. Aké sú to?
Najväčšou výhodou vonkajších roliet je ich tepelnoizolačná funkcia. Keďže odrážajú slnečné lúče ešte predtým, než preniknú do interiéru, zabraňujú im, aby v lete neúmerne vyhrievali interiér. V zime naopak pomáhajú chrániť pred únikom tepla.
Vonkajšie rolety zároveň čiastočne tlmia hluk zvonku, takže ich oceníte aj ak bývate na rušnej ulici. Ak bývate v rodinnom dome alebo v byte na prízemí, vhod vám príde aj bezpečnostná funkcia vonkajších roliet, keďže zatiahnuté vytvárajú na okne akýsi „pancier“, ktorý komplikuje vstup do nehnuteľnosti cez okno.
Vonkajšie rolety sa odlišujú viacerými spôsobmi montáže. Existujú podomietkové a predokenné a taktiež rolety do stavebného predpokladu. Je ich tak možné namontovať v podstate na akúkoľvek nehnuteľnosť.
Screenové rolety
Zaujímavým riešením sú aj vonkajšie screenové rolety. V minulosti sa používali napríklad vo výkladoch, či v administratívnych budovách, ale v súčasnosti sa používajú už aj na obydlia. A s veľkou obľubou.
Ich výhodou je, že efektívne tienia a zároveň zachovávajú určité presvetlenie interiéru. Ako je to možné? Screenové látky sú totiž redšie tkané, respektíve perforované. Ich výhodou je aj vysoká odolnosť voči vetru.
Zvoliť si môžete látky s rôznou tieniacou schopnosťou, takže screenové rolety sa dokážu prispôsobiť individuálnym požiadavkám. Podobne ako klasické vonkajšie rolety, ktorým sme sa venovali vyššie aj tie screenové majú viaceré prevedenia, konkrétne zipové screeny, screenové rolety s vodiacim lankom a dokonca existujú aj screenové rolety na rohové okná.
Zdroj obrázka:
Autor: Dmitrii Taiurskii / Shutterstock.com