Pripravili sme pre vás súbor jednoduchých, no veľmi účinných a praktických tipov, ktoré vám pomôžu zatraktívniť vzhľad každej miestnosti.
Vzdušnosť je TOP
Vyhýbajte sa prepchatým miestnostiam. Pôvabné a vľúdne bývanie by sa malo niesť v znamení dostatku manévrovacieho priestoru, ktorý doplnia trebárs jemné doplnky do kuchyne. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí pracujú s nie optimálnym rozpočtom. Netreba kupovať haldy nábytku, investujte radšej do menšieho, ale kvalitnejšieho!
Ako vešať obrazy
Galérie a múzeá vešajú diela tak, že ich stred je zhruba vo výške 140 – 150cm nad zemou. Prosto, aby boli dokonale vo výške oči. Inšpirujte sa tým aj vy. V miestnostiach s vysokými stropmi bude tendencia aj obrazy vešať vyššie – to je ale chyba, pretože záleží na pohľade človeka, nie výške miestnosti.
Koberce a koberčeky vs. nábytok
Sú v zásade tri spôsoby ako inštalovať nábytok na koberček.
1. Koberček je dostatočne veľký, aby na ňom spočinuli nohy nábytku. To vytvára nádych luxusu. Riaďte sa momentom, že „väčší je lepší“. Uistite sa, že z každej strany koberčeka ostane voľné zhruba 30-45cm.
2. V prípade menšej miestnosti môžete zvoliť menší, dekoračný koberček. Veľmi malý by ale mohol vyzerať bezvýznamne. Pokojne teda zvoľte aj rozmernejší, ktorý sa bude dotýkať predných „nôh“ každého kusu sedacieho nábytku.
3. Umiestnite predné nohy zo všetkých sedadiel na koberec, aby ste dohromady vytvorili vizuálne jednotnú štruktúru a riadne vymedzený priestor, ktorý zároveň vzbudzuje pocit otvorenosti.
Všetkého veľa škodí
Vyhnite sa prílišnej tematickosti a prezdobenosti. Klišé do interiérového dizajnu určite nepatria. Vezmime si ako príklad námornícky štýl, ktorý má navodzovať prímorskú atmosféru – modrá farba, maľby s plachetnicami a pod. Toto už bolo vykonané toľkokrát, že celému štýlu chýba čaro individuality. Preto vsaďte na diela či materiály, ktoré dodajú chcený účinok bez toho, aby čerpali zo zrejmých klišé.
Ohniskový bod, okolo ktorého sa všetko točí
Tak ako v každej sfére života, aj v dizajne majú miesto vedúce momenty, ktoré sú zvýraznené podpornými časťami. Vyberte si svojho favorita a nastavte ho ako ohniskový bod pre ukotvenie miestnosti. Ostatné položky tým pádom preberajú vedľajšie úlohy. Oným ohniskovým bodom môže byť napr. dramaticky vyzerajúci digestor v kuchyni, umelecké dielo v obývačke, atraktívne doplnky do kúpeľne v podobe veľkého zrkadla, prosto hocičo, čo na seba strhne pozornosť.
Upravte svoje zbierky
Vystavovať zberateľské memorabílie, na tom nie je vôbec nič zlé. Pokiaľ do interiéru pasujú. Ak nie, treba sa s nimi rozlúčiť – nie úplne nadobro, no možno im nájdete priestor v inej miestnosti. Nepozerajte sa na vec optikou „toto mi dala teta Zuzka, to predsa nemôžem odložiť“ (nič proti tetám Zuzkám). Balans a proporčnosť je veľmi dôležitá. Modifikujte pre potreby interiérového dizajnu heslo Coco Chanel, ktorá povedala: „Pred tým, ako vyjdete von, pozrite sa do zrkadla a odložte jeden doplnok“.