Zaujímavosti zo sveta nábytku

Všetko má svoju históriu, dokonca aj nábytok. Vedeli ste napríklad, že na stoličkách s operadlami mohli svojho času sedávať len králi?

Koleso + stolička = kancelárska stolička

Vynález kolesa narobil za svoju cca 7000ročnú existenciu poriadny rozruch a patrí k najväčším objavom, na ktoré ľudstvo prišlo. Viete ale kto vynašiel kreslo na kolieskach? Nebol to nikto iný ako Charles Darwin, britský prírodovedec a autor myšlienky evolúcie. Počas študovania sa údajne potreboval rýchlo presúvať na rôzne miesta za exemplármi a exponátmi, čo mu obyčajná stolička nedovoľovala. Tak skúsil niečo vymyslieť, opäť…

Prvé preteky na kancelárskych stoličkách

Ani Charles Darwin pravdepodobne netušil aké bláznivé bude 21.storočie. Okrem iných šialeností bude rok 2008 navždy zapísaný ako čas, kedy sa uskutočnili prvé preteky na kancelárskych stoličkách v histórii. Podujatie hostil nemecký Bad Koenig-Zell a zúčastnilo sa ho viac ako 70…pretekárov, prísediacich?

Jednu z najstarších európskych knižníc ste mohli vidieť aj vo filmoch s Harrym Potterom

Plánujete kúpiť poličku na knihy, prípadne rovno celú knižnicu, a ste fanúšikom vintage štýlu? Čo by ste teda povedali na jednu z najstarších knižníc v Európe? The Bodleian Library je súčasťou slávnej univerzity v Oxforde a obsahuje viac ako 12 miliónov kníh a zväzkov, čo ju medzi najväčšími knižnicami v Británii radí na druhé miesto za British Library. Študenti tu študujú po celé stáročia, už viac ako 400rokov, a pre návštevníkov je otvorená 7dní v týždni. Zábery z knižnice ste mohli vidieť v seriáli Inšpektor Morse aj vo filmoch o Harrym Potterovi.

Nonstop relax po 3týždne

O tom, že sedavý spôsob života nie je veľmi zdravý, si Dennis Easterling asi myslel svoje. Na svojom hojdacom kresle vytvoril rekord, ktorý budí obdiv aj údiv zároveň – nepretržite sa na ňom prehojdal 480 hodín! Hojdacie kreslo je nepochybne skvelé na relaxáciu, ale hojdať sa vkuse 20 dní? To chce naozajstnú výdrž.

Keď sedenie s operadlom nebolo pre všetkých

Luxus posadiť sa na stoličku s operadlom nebol vždy dopriaty všetkým. Do 16.storočia mohli na takýchto stoličkách sedávať len králi a zámožní ľudia, „chudoba“ sa v tých časoch musela uspokojiť s lavicami a stolčekmi bez operadiel.

 

Zdroj videa: Youtube kanál Bodleian Libraries


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..