4 dilemy, ktoré budete riešiť pri rekonštrukcii kuchyne

Nebolo by skvelé, ak by ste na renováciu kuchyne mohli vynaložiť neobmedzené prostriedky? Bolo, no väčšina z nás takúto možnosť nemá a musí sa uchýliť k určitým kompromisom. Ktoré sú tie kľúčové a ako sa s rozhodnutiami pri kuchynských riešeniach vysporiadať?

Denne využitie vs. špeciálne udalosti

Táto úvaha má čo do činenia s počtom ľudí, ktorým by kuchyňa mala slúžiť. Tento moment ovplyvní všetko, od veľkosti chladničky, cez jedálenský stôl a počet stoličiek. Zvažujte nie len momentálne dispozície, ale skúste si predstaviť situáciu v dlhodobejšom horizonte, povedzme za 10 – 15 rokov. Dnes možno poriadate oslavy maximálne 2-3krát ročne a len pre pár najbližších, no keď prídu povedzme deti, môže sa všetko zmeniť. Bude váš priestor aj v takomto prípade dostatočne flexibilný?

Cena vs. hodnota

Všetko, od skriniek až po drezy a spotrebiče, prichádza na trh (a do vašich rúk) v rôznych cenových reláciách. Kedy sa rozhodnúť pre nákladnejšiu položku a kedy sa oplatí ušetriť? Tu je niekoľko otázok, ktoré si pri voľbe môžete položiť:

• Zlepší vaša investícia váš každodenný život?

• Zvýši tento nákup hodnotu vašej domácnosti?

• Budete sa vďaka tejto veci cítiť doma lepšie?

Je dôležité, aby každá nová vec prinášala do vášho života aj bývania určitú hodnotu. Príklad: rúru používate 20% času, varnú dosku 80%. V tomto prípade by sme teda odporučili investovať do kvality a citlivejšieho umiestnenia varnej dosky (vzhľadom na dostupnosť, ľahkosť používania a pod.).

Funkcia vs. estetickosť

Rekonštrukcia kuchyne prináša krásu aj funkčnosť – v ideálnom prípade. Pod funkčnosťou rozumieme nie len typ aplikácií, ale aj rozloženie kuchyne a jej doplnkov. Estetika zase určuje kvalitu povrchových úprav a detailov. Často však rozpočet donúti človeka k tomu, aby si vybral – buď funkčnosť, alebo estetickosť. Na druhej strane, čo nie je možné dnes, bude sa dať spraviť o pár rokov. Takže netreba zúfať, kuchyňa, ktorá je pekná a funkčná zároveň, je pre každého len otázkou času.

Rýchlosť vs. trpezlivosť

Akýkoľvek projekt v domácnosti vyžaduje čas na svoje dokončenia. Akonáhle je však kuchyňa „zničená“ a stavebné práce začaté, každý chce, aby všetko prebehlo čo najrýchlejšie. Keď sa ocitnete v takejto situácii, existuje celkom reálne riziko, že v pokušení pritakáte každému návrhu, len aby ste projekt dokončili a interiér dostali do normálu.

Keď robíte veľké finančné investície s dlhodobým potenciálom, venujte čas každému rozhodnutiu a tiež hľadaniu správnych ľudí, ktorí vám v tomto pomôžu.

Ak ste technicky zdatnejší alebo z fachu, pomôžu vám aj CAD programy, kde si môžete vytvoriť vizualizáciu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..