Vybavte si vašu spálňu pre kvalitný a výdatný spánok

Výdatný spánok je alfou a omegou spokojného života. Bez dostatočného odpočinku sa nám nebude dariť v práci, budeme podráždení na svojich blízkych a väčšinu dňa strávime v polobdelom stave, keď si budeme priať jediné – padnúť do postele.

Aby bol spánok skutočne kvalitný, je potrebné myslieť predovšetkým na správne zariadenie spálne. Rolu hrá umiestnenie spálne, teplota spálne, veľkosť postele, matrac a mnoho ďalších faktorov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

droj obrázka: J. Zhuk / Shutterstock.com

Dispozícia

Je síce pravdou, že na samotné spanie nie je potrebného toľko priestoru, ale platí, že spať na miniatúrnej ploche, ktorá sa hneď zadýcha, rozhodne nie je ideálne. Obvykle je teda dobré počítať s izbou o rozlohe aspoň 12 metrov štvorcových.

V menšom priestore sa totiž vzduch nedokáže dostatočne obnovovať a počas spánku sa tu sústreďuje vysoké množstvo oxidu uhličitého, čo zhoršuje kvalitu spánku. Ideálne je taktiež voliť spálňu orientovanú na východ a veľmi praktická je aj kúpeľňa v blízkosti spálne, aby ste to mali blízko na toaletu alebo po pohár vody.

droj obrázka: Olinda / Shutterstock.com

Striedmosť a tlmené farby

Nie je potrebné to s nábytkom preháňať. Stačí sem dať posteľ, nočné stolíky a nejaké úložné priestory. Ideálne môžu byť vstavané skrine v neutrálnych farbách. Takýmto rozvrhnutím si taktiež veľmi uľahčíte upratovanie spálne, ktoré vždy ľahko vyriešite raz týždenne – stačí povysávať, utrieť prach a vybrať posteľnú bielizeň.

Využite priestor na maximum

Samozrejme, v spálni nesmie chýbať posteľ vybavená kvalitným matracom. Matrace a polohovací rošt hrajú zásadnú rolu v tom, ako pohodlne sa vám bude spať a či bude váš odpočinok taktiež zdravý pre váš chrbát. Preto je dobré pri výbere postele a matraca investovať čas, úsilie aj finančné prostriedky. Máte tak istotu, že sa vám táto investícia vráti a nebudete ľutovať.

Materiály matracov by mali byť predovšetkým priedušné a hypoalergénne. Je kľúčové zaistiť, aby sa v nich nehromadili roztoče a iné baktérie. Na trhu sa dnes ľahko dajú nájsť materiály, ktoré toto spĺňajú, a preto do nich neváhajte investovať. Zároveň sa zamerajte na výber postele s úložným priestorom. Tak ľahko využijete aj priestor pod posteľou na uskladnenie sezónnych vecí, ktoré by inde prekážali.

droj obrázka: FotoDuets / Shutterstock.com

Zaistite si tmu a čerstvý vzduch

Pre spánok je dôležité taktiež správne zatemnenie. Zaobstarať si môžete závesy, ktoré dokážu zatieniť značné množstvo svetelného smogu. Stavte ale aj na takzvané blackout závesy, ktoré dokážu izbu skutočne zatemniť a poskytnúť ideálny priestor na odpočinok. Kvalitná tieniaca technika vám pomôže vytvoriť noc doslova aj uprostred dňa, a máte istotu, že ani cez leto, keď slnko vychádza skutočne zavčasu, vás nič nebude rušiť počas spánku.

Vonkajšie žalúzie navyše majú aj tú výhodu, že tepelne izolujú, takže môžu poskytnúť veľmi efektívnu ochranu pred teplom v letných mesiacoch a zaistiť, aby teplota v spálni bola vždy ideálna pre spánok. Riešením na leto môže byť aj klimatizácia, ale pravdou je, že je to skôr už núdzové riešenie, ktoré nie je úplne ideálne. Klimatizácia totiž vzduch vysúša, navyše pokiaľ nie je pravidelne čistená, hromadí sa v nej prach a ďalšie škodlivé častice, ktoré potom počas spánku vdychujeme.

Ako vybrať osvetlenie?

Silné biele svetlo určite nie je pre spánok dobrou voľbou. Pre príjemnú večernú atmosféru sa ďaleko viac hodí tlmené teplé osvetlenie, ktoré ani nemusí byť nejako silné – stačí keď zaistí pohodlnú orientáciu pri zaspávaní. Veľmi obľúbeným riešením preto môže byť podsvietenie čela postele pomocou LED pásika. Výhodné je, pokiaľ si nasvietite taktiež úložné priestory v spálni – pomôže to napríklad v zime, keď sa chcete ráno len obliecť a nepotrebujete zbytočne zapínať veľké svetlo. Do spálne sú ideálne taktiež rôzne lampy so stmievacou technikou, takže je možné intenzitu svetla ľahko regulovať a môžete mať pokojne aj dostatok svetla na čítanie alebo na čokoľvek, čo budete zrovna potrebovať.