Mnohí túto činnosť v láske zrovna nemajú, no raz za čas ju spraviť treba. Majstri maliari tvrdia, že každých 2 až 5 rokov. Výber farby interiérových stien je v zásade otázkou vkusu, no my sme sa pokúsili dať dohromady zopár všeobecne použiteľných pravidiel, na ktoré by ste si pri maľovaní mali dať pozor.
Aj klasika môže prekvapiť
Keď vymaľovať, tak na bielo. Tak stále znie nepísaný zákon vo veľa domácnostiach. Nejde v žiadnom prípade o chybu, veď príjemná biela stena dokonale podčiarkne napríklad pestrý farebný interiér. Buďte však obozretní pri výbere odtieňov. V prírode dokáže biely sneh a ostré slnko privodiť snežnú slepotu a žiarivá biela v interiéry tiež nepôsobí príliš dobre. Na druhej strane, pokiaľ chcete zakryť nejakú tú nerovnosť, nehodí sa na to žiadna iná farba lepšie ako práve biela.
Červenú s rozumom
Vytvoriť si v dome alebo byte to povestné teplo domova je snom asi každej rodiny. Pozor však, aby vám neostalo horúco. Teplé farby na stenách totiž môžu vyvolať poriadnu estetickú galibu. Najmä červená je farbou, s ktorou by ste to naozaj nemali preháňať. Hodí sa najmä do modernejšie ladených interiérov, ani v nich by však nemala byť na stene dominantnou, úplne postačí zvislý červený pruh na jednej zo stien. Pozor tiež, ak sa v interiéry nachádza napríklad červená kožená sedačka. Tá pôsobí dominantne už zo svojej prirodzenosti a jej farba by sa mohla s tou na stene „biť“.
S čiernou opatrne
Čierna sa bude pekne vynímať na rôznych miestach, nie však na stenách v interiéry. Hoci má táto farba spolu s vyššie zmienenou červenou nádych elegantnosti, pri maľovaní s ňou odporúčame opatrnosť. Čierne steny opticky zmenšujú priestor a môžu pôsobiť depresívne. Keď už čiernu, tak bledšiu a na jednu stenu. V kombinácii napríklad s bielo – čiernym nábytkom a doplnkami v obývačke by mohla vyznieť prirodzene elegantne a nenápadne.