Poznáme recept na dobrý spánok

Nie je žiadnym tajomstvom, že počas spánku si človek najefektívnejšie dobije svoje „baterky“. Spánku ako takému sa však nie vždy prikladá taká dôležitosť, akú by si z vyššie uvedeného titulu zaslúžil. Radšej ako tabletky na spanie vyskúšajte naše rady, ktoré vám pomôžu usínať aj prebúdzať sa vo väčšej pohode.

Fajn atmosféra

Na kvalitu spánku má vplyv ovzdušie a celková atmosféra v miestnosti, v ktorej zaspávate. Mala by byť dobre vyvetraná a s teplotou o kúsok nižšou ako máte vo zvyšných izbách v dome. V zime vetrajte krátko ale intenzívne, počas horúceho leta radšej skoro ráno a podvečer, kedy je vonkajšia teplota znesitelnejšia. Čo sa ideálnej teploty v spálni týka, tá by sa mala pohybovať približne na úrovni 18 °C. Vo všeobecnosti platí, že pre telo je práve takáto teplota ideálna na to, aby sa dokonale zregenerovalo, prekrvilo a dokonca spálilo aj nejaké tie kalórie.

Práca nech ostane za dverami

Spálňa by primárne mala slúžiť jednému účelu – relaxu. Rôzne spotrebiče, elektromagnetické žiariče, televízory či rádia v nej preto nemajú miesto. Podobne je to aj s pracovnými záležitosťami – zmluvy, faktúry a všetky pracovné povinnosti by mali ostať za dverami spálne. Aj ich prítomnosť na nočnom stolíku vedľa postele kde spíte nemusí mať priaznivý účinok na oddychovú fázu. Ideálom je pomerne skromne, no prakticky a účelne zariadená spálňa v jemných, pastelových farbách. Samozrejme, v konečnom dôsledku záleží na preferenciách a vkuse každého spáča…

Ide aj o posteľ

Nezanedbateľnou súčasťou každej spálne je samozrejme posteľ. Ak sa ráno zobúdzate v nie práve najlepšej kondícii, je jedným z možných dôvodov nevhodne zvolené ležadlo, konkrétne matrac. Ten by mal telu pri ležaní poskytovať pevnú oporu, preto voľte matrac radšej tvrdší ako mäkší. Neverte nikomu, kto bude tvrdiť, že na veľkosti nezáleží – aspoň čo sa veľkostí postelí týka. Nerobte kompromisy. Na posteli by sa vám malo ležať pohodlne a pokiaľ vám jej rozmery bránia poriadne sa vystrieť či natiahnuť, mali by ste siahnuť po inej veľkosti.

 

Na ideálny spánok teda budete potrebovať:

– 1 príjemnú, dobre vetranú miestnosť

– 1 posteľ, veľkú tak akurát pre vás či vašu partnerku alebo partnera

– 1 matrac (skôr tuhší)

– 5 až 7 hodín ticha pri teplote okolo 18 °C

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..