Betónové žumpy a nádrže na dažďovú vodu – plusy, ktoré ocenia rodiny žijúce na dedine

Problém s uskladnením dažďovej vody a absencia kanalizácie býva problémom väčšiny domácností žijúcich na dedine. Ak žijete na dedine, bývate v dome a nemáte prípojku na kanalizáciu, musíte si uskladnenie a vývoz odpadových vôd riešiť sami. Ak máte pri dome záhradku, potrebujete dažďovú vodu, ktorá je najlepšia na polievanie.

Riešením na tieto problémy je kvalitná betónová žumpa a nádrž na dažďovú vodu.

Betónové žumpy

Či už sa rozhodnete pozerať ponuku žúmp v Bratislave, alebo v iných mestách, nezabúdajte, že ak chcete mať doma kvalitnú žumpu, mali by ste pozerať žumpy, ktoré sú vyrobené z kvalitného betónu. Betónové žumpy by mali byť vyrobené z vystuženého betónu, pri ktorom nehrozí žiadny únik odpadových vôd do pôdy a do podzemných vôd. Nepriepustnosť žúmp by mala byť garantovaná certifikáciou. Žumpy, ktoré takúto certifikáciu nemajú, neodporúčame kupovať.

Betónové žumpy majú tzv. veko. Je súčasťou a vďaka nemu je žumpa chránená pred vniknutím neželaných substancií.

Výhodou betónových žúmp je aj dostupnosť rôznych objemných variant. V prípade potreby je možné spojiť viacero betónových žúmp a zväčšiť tak objem. Dlhú životnosť žumpy zaručuje aj penetračný náter.

Nádrže na dažďovú vodu

Používať pitnú vodu na polievanie záhrady, či na umývanie vonkajších plôch ako napríklad dlažby na terase, by bolo zbytočným plytvaním. Na polievanie záhrady sa navyše viac hodí dažďová voda. Keďže nás ale trápia v posledných rokoch, najmä v lete, vysoké horúčavy a zrážok je málo, je potrebné si dažďovú vodu uskladňovať. Riešiť to zadržiavaním vody v plastových sudoch ale nie je najšťastnejšie riešenie. Takáto voda je náchylnejšia na rozmnoženie rias, čo pre rastlinky, ktoré pestujete, nie je dobré.

Praktickým riešením je nádrž na dažďovú vodu. Objednať nádrže na dažďovú vodu však nie je problém ani u nás na Slovensku. Tieto nádrže sú umiestnené pod zemou a vodu je z nich možné čerpať čerpadlom. V týchto nádržiach nehrozí žiadne množenie baktérií.

Výhodou týchto nádrží je aj podstatne väčší objem ako v prípade sudov.

Zdroj obrázka:

Autor: RudiErnst / Shutterstock.com