Ako ušetriť v domácnosti? II. časť

Viesť domácnosť je trochu iná káva ako viesť dreveného káčera na špagátiku. V domácnosti to chce mať poriadok a jasne určené pravidlá. Potom všetko funguje ako má. Aj v oblastí financií. Tu je zopár tipov ako šetriť a zároveň nestrádať na kvalitatívnej úrovni bežného života.

Jedzte aby ste žili, nie naopak

Mesačne minie štvorčlenná domácnosť na stravu stovky eur. Samozrejme, bez jedla to nejde. Naša rada znie: nalaďte sa na kvalitu, nenaháňajte za každú cenu kvantitu. A polotovary. Pizza nemusí byť vytiahnutá z mraznička. Dá sa predsa spraviť pokojne aj doma, čerstvá a zo surovín, ktorých pôvod poznáte. Alebo mäso. Nie je lepšie dopriať si trebárs jedenkrát týždenne naozaj kvalitnú porciu hovädzieho či bravčového, ako jesť celý týždeň rôzne mleté napodobeniny z ktovie čoho? Varte pestro a jednoducho, z lokálnych surovín. Je to nie len moderné, ale má to aj svoj zmysel.

Auto je nikdy nekončiacou investíciou

Ak si raz kúpite automobil, budete doňho sypať peniaze už stále. Na druhej strane vám mnohokrát ušetrí hŕbu času a starostí. Mať či nemať auto, to je skutočne hamletovská otázka. Ak bývate v meste, hodne toho obeháte aj peši alebo na bicykli. Minimálne bežné nákupy, návštevu pošty, úradov a podobne. A počas poobedňajšej dopravnej špičky je bicykel určite obratnejší ako auto. Navyše vás nestojí nič na pohonných hmotách. V škandinávskych krajinách považujú dopravu bicyklom do vzdialenosti 15km za efektívnejšiu ako dopravu autom. Ak by ste auto predsa len potrebovali, je možné si ho požičať. Za relatívne prijateľný poplatok budete používať auto len vtedy, keď ho budete naozaj potrebovať. A nemusíte sa starať o servis, STK či platenie poistného.

Ako narábať s peniazmi?

Žiť na dlh je možno moderné a do istej miery trendové, ale je to aj pohodlné? Asi nikoho by nebavilo žiť s pocitom, že musí splatiť XY úverov. Ak si chcete požičať peniaze, dobre zvážte účel, na ktorý ich plánujete použiť. Lepšie ako na dlh je žiť podľa možností. Možno nepôjdete na tri dovolenky ročne, ale budete usínať s pokojnejšou mysľou. A to nie je málo. Šetriť v domácnosti môžete aj tým, že sa nebudete zbytočne zadlžovať.

Na záver

Článok nemá ambíciou byť univerzálne platným, ani konkurovať objaveniu Ameriky. Jeho úlohou je skôr podnietiť k zamysleniu, diskusii a prehodnoteniu životnej situácie v slovenských rodinách. Podobne ako jeho prvá časť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..