Vyššie náklady sa vyplatia: Centrálny vysávač vyčistí dom a vylepší zdravie!

Prenášaniu ťažkého vysávača či zamotávaniu sa do káblov môže byť koniec vďaka centrálnemu vysávaču. Čo všetko so sebou takýto pomocník nesie a ako vôbec funguje?

people, housework and housekeeping concept - close up of woman with legs vacuum cleaner cleaning carpet at home
people, housework and housekeeping concept – close up of woman with legs vacuum cleaner cleaning carpet at home

Inštalácia už počas hrubej stavby

Centrálny vysávačový rozvod sa dá zabudovať do bežnej tehlovej či drevenej stavby. Ak sa však rozhodnete pre podlahové vykurovanie, potrubný rozvod pre centrálny vysávač je nutné nainštalovať ešte pred umiestnením vykurovania.

Montáž centrálneho vysávača je najvhodnejšie rozdeliť do dvoch etáp. Potrubné rozvody je potrebné nainštalovať počas hrubej stavby ešte pred omietkami. Vysávacie zásuvky je možné inštalovať po omietkach a vymaľovaní, keď sú hotové aj podlahy. Potom sa už len pripraví štrbinová zásuvka pod kuchynskú linku a osadí a pripojí sa agregát.

Centrálny vysávač sa aj napriek vyššej cene oplatí

Keďže sa pri vysávaní nevíri prach a nečistoty vyúsťujú mimo interiéru, je centrálny vysávač ideálnym riešením pre alergikov, čo je podstatnou informáciou. Veď alergiou na prach trpí podľa výskumov viac ako 20 miliónov Američanov a na Slovensku má istú formu alergie už viac ako 40 % obyvateľstva. Vďaka centrálnemu vysávaču šetríte nielen energiu a životné prostredie, ale najmä svoje zdravie.

Cena realizácie vrátane práce a potrubného rozvodu stojí od tisíc do dvetisíc eur v závislosti od modelu. Avšak ani o čosi vyššia počiatočná investícia vám nebude prekážať, keď sa zbavíte nekonečného naťahovania sa s ťažkým bežným vysávačom a problematického pohybovania sa po dome. Centrálny vysávač má navyše neuveriteľne dlhú životnosť a je prakticky bezúdržbový. Dodáva sa s umelohmotným vreckom, ktoré stačí raz alebo dvakrát do roka vyprázdniť a opláchnuť v čistej vode.

Výhodou je aj nízka hlučnosť a bezdrôtové ovládanie. Po dome sú v pravidelných rozostupoch umiestnené sacie zásuvky, do ktorých stačí zasunúť hadicu a jednoducho povysávať.

Hmyz ani myši sa v ňom neudržia

Nemusíte sa obávať, že sa do potrubia centrálneho vysávača dostane nepríjemný hmyz alebo hlodavce. Počas vysávania je totiž v potrubí skutočne silný podtlak a vzduch v ňom prúdi veľkou rýchlosťou. Nepozvaní návštevníci v ňom preto nemajú najmenšiu šancu na prežitie. V čase, keď sa nevysáva, je systém dokonale utesnený, takže sa tam nemajú ako dostať.

Foto: Bigstockphoto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..