Ako si vybrať správny matrac: praktický sprievodca od Benab.sk

Správny matrac je kľúčom ku kvalitnému spánku, dobrému rannému zdraviu a zdraviu chrbta. Jeho výber sa však často stáva veľmi ťažkým – kvôli rôznorodosti typov výrobkov, materiálov a prevedení.

Benab.sk zostavil malého praktického sprievodcu, aby ste si mohli vybrať ortopedický matrac, ktorý bude spĺňať všetky vaše potreby.

Najlepšou možnosťou je rozložiť telesnú hmotnosť tak, aby sa chrbtica podopierala v anatomicky správnej polohe a odstránilo sa svalové napätie.

Kritériá pre výber

Matrace je potrebné vyberať podľa niekoľkých dôležitých kritérií.

Podľa stupňa tvrdosti

Treba brať do úvahy výšku a hmotnosť, vek a choroby chrbtice. Pre deti 0-3 roky je optimálne vyberať bezpružinové výrobky s najväčšou tuhosťou, aby sa zabezpečila správna tvorba detskej kostry. Vybrať si môžete napríklad matrac z kokosového vlákna s prírodnými výplňami, ktoré odpudzujú vlhkosť.

Stredná tvrdosť je vhodná pre deti, tínedžerov a dospelých do 25 rokov. Tvrdé výrobky – pre veľkú váhu. Do 55 rokov je tuhosť uvedená v tabuľke. Po 55 rokoch zvážte mäkšie možnosti, aby ste sa vyhli posunutiu disku.

Pri chronických bolestiach krku a hrudnej kosti je vhodná stredná tvrdosť, pri boľavých krížoch – mäkký matrac, pri osteochondróze – tvrdý. Ale pre presnosť potrebujete konzultáciu s lekárom.

Optimálna tuhosť, ak ležíte na chrbte, môžete si dať ruku pod spodnú časť chrbta, ale nie veľmi voľne.

Podľa typu

Prvou kategóriou sú pružinové matrace.

Existujú modely so závislými a nezávislými pružinami. Závislé – navzájom súvisiace. Pri zaťažení jednej zóny sa ohýbajú aj susedné. Takéto modely sú lacné, ale majú slabý ortopedický účinok.

Špecialisti z Benab navrhujú výber matracov s nezávislými „vreckovými“ pružinami („Pocket“). Každá takáto pružina je v samostatnom vaku, takže zaťaženie jednej zóny neovplyvňuje ostatné, čo vytvára lepší ortopedický efekt a podporuje chrbát.

Napríklad kvalitné jadrá obsahujú až 2000 pružín na meter štvorcový. Takéto výrobky majú tiež oddelené anatomické zóny, kde sú tvrdé pramene umiestnené v dolnej časti chrbta a hrudníka a mäkšie sú umiestnené v blízkosti hlavy a nôh.

Druhá kategória je bezpružinová.

Takéto matrace pozostávajú z niekoľkých výplní, ktoré sa medzi sebou striedajú. Väčšina týchto modelov znesie veľkú váhu.

Kokosové vlákno, latex, studená pena a pamäťová pena poskytujú najväčší ortopedický účinok. Anatomický efekt zabezpečuje latex, kokosové vlákno pevnosť a tuhosť a pena najväčšiu anatomickosť prirodzených kriviek chrbta.

Veľkosť matraca by sa tiež mala jasne zhodovať s veľkosťou postele a zároveň by nemali existovať žiadne nepríjemné zvuky.

Pri výbere matraca si naň neváhajte ľahnúť, aby ste konečne pochopili, že si vyberáte ten najpohodlnejší produkt.